Dzisiaj jest: 29.9.2024, imieniny: Michaliny, Michała, Rafała

Jak Miasto pomaga bezdomnym?

Dodano: rok temu Autor:
Redakcja poleca!

Mieszkańcy Stargardu poruszający się po ulicach i chodnikach miasta co dzień mijają osoby bezdomne. Na jaką pomoc mogą one liczyć ze strony Miasta?

Jak Miasto pomaga bezdomnym?

Mieszkańcy Stargardu poruszający się po ulicach i chodnikach miasta co dzień mijają osoby bezdomne. Na jaką pomoc mogą one liczyć ze strony Miasta?

Są w Stargardzie miejsca, które bezdomni upodobali sobie bardziej, niż inne. Latem jest to skwer przy parku w okolicach Placu Wolności oraz ławka przy ul. Struga. Zimą osoby bez stałego dachu nad głową próbują się ogrzać w poczekalni dworca kolejowego oraz miejskich autobusach. Interwencje Straży Miejskiej i Policji pomagają tylko na chwilę. Po krótkim czasie te same osoby wracają w te same miejsca.

140 bezdomnych w Stargardzie

Ostatnie badania liczby osób bezdomnych zostały przeprowadzone w 2019 roku. Miały się odbywać co dwa lata, ale niestety w 2021 roku zrezygnowano z tego ze względu na pandemię COVID-19. Badanie z 2019 roku wskazało, że kryzysem bezdomności w całej Polsce dotkniętych jest blisko 30 330 osób. W wyniku ogólnopolskiego badania liczby osób bezdomnych prowadzonego w nocy z 13 na 14 lutego 2019 r. w Stargardzie zlokalizowano 140 osób bezdomnych. 114 z nich przebywało w placówkach dla osób bezdomnych, a 26 przebywało poza placówkami (21 w pustostanach, altanach działkowych, 5 w innych miejscach niemieszkalnych). W kręgu zainteresowania pracowników socjalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej było 320 osób bezdomnych, z czego 28 stargardzian przebywało w schroniskach poza Stargardem.

Bezdomność to duży problem dla osób, które się w niej znalazły. Mogą one liczyć na pomoc ze strony Urzędu Miejskiego. W Stargardzie funkcjonuje drabinkowy system wychodzenia z bezdomności, obejmujący wszystkie obszary wsparcia- od profilaktyki poprzez interwencję po integrację. W ramach profilaktyki rodziny zagrożone eksmisją i bezdomnością z powodu zaległości w opłatach za mieszkanie komunalne mogą uzyskać wsparcie w oddłużeniu. W ramach programu skierowanego do osób zagrożonych eksmisją 7 rodzin realizowało kontrakty socjalne w celu uzyskania pomocy oddłużeniowej. Ponadto 194 gospodarstwa domowe realizowały zawarte z zarządcą, tj. STBS, porozumienia w sprawie uzyskania ulgi w spłacie zadłużenia (przede wszystkim dot. spłaty w ratach zaległości czynszowych).

Wsparcie ze strony Miasta

W obszarze interwencji Miasto współpracuje z Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Do osób przebywających w miejscach niemieszkalnych, poza placówkami wsparcia, docierało 2 streetworkerów. W wyniku ich działań 4 osoby znalazły miejsce w schroniskach na terenie Stargardu lub innych placówkach świadczących pomoc bezdomnym na terenie województwa, 15 osób skorzystało z różnych form wsparcia (np. posiłek, zasiłek celowy), a 76 osób skorzystało z pomocy doraźnej, tj. 33 osoby z wymiany zużytej odzieży oraz 43 osoby z łaźni. Osoby bezdomne, które są gotowe do uzyskania wsparcia instytucjonalnego, mogą w okresie jesienno-zimowym skorzystać z ogrzewalni dla bezdomnych, nawet jeżeli są pod niewielkim wpływem alkoholu, bądź przez cały rok mogą skorzystać z noclegowni dla osób bezdomnych, jeśli zachowują trzeźwość. Jeśli natomiast podejmą współpracę z pracownikiem socjalnym, zawrą kontrakt socjalny lub indywidualny plan wychodzenia z bezdomności, mogą trafić do całodobowego schroniska dla osób bezdomnych. W ubiegłym roku z ogrzewalni dla bezdomnych skorzystało 149 osób, z noclegowni dla osób bezdomnych 147 osób, ze schroniska dla osób bezdomnych 32 osoby oraz z gminnego ośrodka wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, oraz dla kobiet i kobiet z dziećmi pozbawionych schronienia 40 osób.

W okresie od 03.01.2022 r. do 04.03.2022 r. oraz od 18.11.2022 r. do 31.12.2022 r. osobom bezdomnym dowożone były przez Stowarzyszenie Ludzi Bezdomnych i Samotnych Matek z Dziećmi we współpracy z Zakładam Aktywności Zawodowej Centralna Kuchnia gorące posiłki do miejsc przebywania. W I półroczu zadanie było finansowane ze środków budżetu Miasta, natomiast w Il półroczu ze środków pozyskanych przez stowarzyszenie z budżetu Państwa. Ponadto w razie konieczności osoby bezdomne zaopatrywane były w niezbędną odzież i obuwie. Monitoringiem w 2022 roku łącznie objęto 70 osób bezdomnych.

Szansa na wyjście z bezdomności

Trzecim obszarem systemu wsparcia osób bezdomnych jest ich reintegracja społeczna i zawodowa. 20 osób zostało skierowanych do prac społecznie użytecznych oraz do Centrum Integracji Społecznej. Natomiast osoby, które zrealizują kontrakt socjalny, terapię odwykową oraz mają stałe źródło dochodu, mogą trafić do mieszkania wspomaganego. W 2 inkubatorach na terenie miasta znajdowało się 6 lokali wspomaganych, w których w ubiegłym roku zamieszkiwało 7 osób. Jedna osoba opuściła lokal w inkubatorze w związku z przydziałem lokalu komunalnego w kolejności wynikającej z listy uprawnionych do przydziału lokalu w 2022 r. Jedna osoba, przebywająca w schronisku dla osób bezdomnych, zamieszkała w ubiegłym roku w mieszkaniu wspomaganym w inkubatorze. Trzeci inkubator, dysponujący 5 pokojami, ze względu na brak osób bezdomnych kwalifikujących się do jego zasiedlenia, został przeznaczony na placówkę zbiorowego pobytu dla obywateli Ukrainy.

Gminie Miastu Szczecin za pośrednictwem Szczecińskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień w Szczecinie, w którego skład wchodzi Dział Pomocy Osobom Nietrzeźwym - Izba Wytrzeźwień, zlecono przyjmowanie osób nietrzeźwych dowożonych ze Stargardu. W 2022 roku dowieziono tam 147 osób.



Materiał zrealizowany na podstawie „Raport o stanie miasta Stargard 2022”

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
75 lecie Spójni Stargard. Fotorelacja