Wśród społeczeństwa rośnie świadomość odpowiedzialności za działania szkodzące naturze i środowisku. Świadczy o tym zaangażowanie, z jakim mieszkańcy naszego kraju korzystają z programów ochrony środowiska. Takie programy działają również w Stargardzie.
Jak informuje Portal Samorządowy, Polacy ciągle chcą inwestować we własny prąd. – Około 40 proc. osób, które składały w II połowie zeszłego roku wnioski o dofinansowanie z „Czystego Powietrza”, ujmowało w nich także fotowoltaikę- informuje Paweł Mirowski, pełnomocnik premiera ds. tego programu. W wywiadzie dla Portalu Samorządowego informuje, że udział pieców gazowych we wnioskach o dotację na wymianę źródła ciepła z „Czystego Powietrza” zmalał o ponad 40 proc. do około 20 proc. pod koniec 2022 roku.
W marcu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z Polskim Alarmem Smogowym oraz Bankiem Światowym opublikowali Ranking aktywności gmin w programie Czyste Powietrze. Niekwestionowanymi liderami pod względem liczby złożonych wniosków są gminy województwa śląskiego. W pierwszej setce rankingu znalazła się tylko jedna gmina z województwa zachodniopomorskiego- Stara Dąbrowa. Przypominamy, z jakich programów chroniących powietrze w naszej okolicy mogą skorzystać mieszkańcy Stargardu i jakie działania podejmowało Miasto w ich ramach w 2022 roku.
Program ochrony powietrza dla strefy zachodniopomorskiej
Zgodnie z uchwałą Nr XVI/206/20 z dnia 4 czerwca 2020 r. Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego (Dz. Urz. Wojew. Zachodniopomorskiego z 2020 r. poz. 3126) określono Program ochrony powietrza dla strefy zachodniopomorskiej oraz plan działań krótkoterminowych. W programie określono m.in. harmonogram działań naprawczych, których realizacja powinna skutkować redukcją poziomów substancji szkodliwych w powietrzu, do poziomów nieprzekraczających poziomów dopuszczalnych lub docelowych, m.in. poprzez redukcję emisji zanieczyszczeń ze źródeł indywidualnych systemów grzewczych małej mocy do 1 MW oraz termomodernizacje budynków.
W celu realizacji programu Gmina Miasto Stargard przeprowadziła szereg działań, m.in. w zakresie wsparcia wymiany niskoemisyjnych źródeł ciepła oraz termomodernizacji. Realizacja przez Miasto Stargard wszystkich zadań dała wysoki wynik stopnia realizacji. Został on określony na 100% (w 2021 roku było 76%) w obszarze ograniczenia emisji z instalacji o małej mocy do 1 MW, w których następuje spalanie paliw stałych.
Program Czyste Powietrze
W ramach działań związanych z wymianą pieców na paliwo stałe u osób fizycznych realizowano działania informacyjne dotyczące wypełniania wniosków do rządowego Programu Czyste Powietrze. Program skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych. Dotacje/pożyczki udzielane są za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Podpisywanie umów realizowane jest do dnia 31 grudnia 2027 roku. Beneficjenci zobowiązani są do zakończenia wszystkich prac objętych umową do dnia 30 czerwca 2029 roku. W Urzędzie Miejskim funkcjonuje punkt konsultacyjno-informacyjny, w którym udzielane były informacje o zasadach programu oraz udzielano pomocy w wypełnianiu i składaniu wniosków. Ze spotkań skorzystało około 200 osób (w 2021 roku ok. 50 osób). Dotacje wraz z pożyczką otrzymało 40 inwestycji (w roku 2021 — 37), z czego:
• 8 na wymianę źródła ciepła wraz z termomodernizacją (4 kotły gazowe kondensacyjne,
3 pompy ciepła, 1 system ogrzewania elektrycznego),
• na instalację 19 pomp ciepła,
• na instalację 12 pieców gazowych, czego 3 z kotłownią gazową,
• na instalację 1 kotła na pellet drzewny.
Miasto Stargard wyróżnia się dużą gęstością zaludnienia (1 403 osoby/km 2), zwartą zabudową miejską oraz małym wskaźnikiem bezrobocia. Z tych powodów, większość potencjalnych beneficjentów z terenu miasta nie kwalifikuje się do dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze. Alternatywnym rozwiązaniem dla tych osób jest skorzystanie z programu „Zachodniopomorski Program Antysmogowy — likwidacja pieców na paliwo stałe na terenie Gminy Miasto Stargard". Od początku trwania programu (19.09.2018 roku) jego realizacja przedstawia się następująco:
• liczba złożonych wniosków: 221,
• liczba zawartych umów: 179,
• liczba zrealizowanych przedsięwzięć: 122,
• kwota wypłaconych dotacji: 1 625 586,98 zł.
Zachodniopomorski Program Antysmogowy — likwidacja pieców
W 2020 roku uruchomiony został program pn. „Zachodniopomorski Program Antysmogowy likwidacja pieców na paliwo stałe na terenie Gminy Miasto Stargard” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 - działanie 2.14 Poprawa jakości powietrza Zachodniopomorski Program Antysmogowy. Program skierowany jest do mieszkańców zabudowy jedno- i wielorodzinnej. W 2022 roku w ramach programu rozliczono 42 projekty i wypłacono dotację w łącznej kwocie 315 000 zł; kolejne są w trakcie realizacji (w 2021 roku rozliczono 83 projekty i wypłacono dotacje w łącznej kwocie 622 500 zł). W latach 2020—2023 planowana jest wymiana łącznie 200 źródeł ciepła. Nabór do programu prowadzony był w trybie ciągłym do dnia 31 marca 2023 roku. Jak dotychczas mieszkańcy w 96% decydują się na ogrzewanie gazowe. 70% wnioskujących to właściciele lokali mieszkalnych w zabudowie wielorodzinnej.
Zachodniopomorski Program Antysmogowy — termomodernizacja
W 2022 roku, oprócz działań wspierających mieszkańców przy wymianie nieekologicznych źródeł ciepła, Miasto Stargard prowadziło projekt „Termomodernizacja budynków jednorodzinnych na terenie Gminy Miasto Stargard w ramach Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 działanie 2.15 Termomodernizacja budynków jednorodzinnych. Program skierowany jest do zabudowy jednorodzinnej na terenie miasta. Rozliczono 3 granty (wypłacono dotacje na łączną kwotę 125 000 zł) a 7 inwestycji jest w trakcie realizacji. Realizację programu zaplanowano na lata 20212023 na łączną wartość 3 576 500 zł. Zgodnie z regulaminem nabór ciągły realizowany był w terminie do dnia 31 stycznia 2023 roku z możliwością rozliczenia nie później niż do dnia 15 września 2023 roku. Wobec powyższego z pierwotnie zakładanych 70 grantów z projektu skorzysta maksymalnie 11 grantobiorców. Małe zainteresowanie projektem prawdopodobnie wynikało ze względów: ekonomicznych, wzrastających cen materiałów budowlanych, możliwości pozyskania grantów lub pożyczek z korzystniejszych programów oraz czasochłonności realizacji prac termomodernizacyjnych.
Materiał zrealizowany na podstawie „Raport o stanie miasta Stargard 2022”
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- Stargardzki wkład w ochronę powietrza