Dzisiaj jest: 19.4.2024, imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

Czym jest konto firmowe i jak wybrać najlepsze?

Dodano: rok temu Autor:

Gdy rozpoczyna się działalność gospodarczą, trzeba zatroszczyć się o wiele formalności.

Czym jest konto firmowe i jak wybrać najlepsze?

Jednym z przyjemniejszych obowiązków jest uruchomienie konta firmowego. Czym ono jest, jakie niesie korzyści i dlaczego warto je założyć? Odpowiedzi na te pytania musi znać każdy biznesmen!

Konto firmowe – co to jest?

Konto firmowe to rodzaj konta bankowego, które powstało z myślą o przedsiębiorstwach. Służy do prowadzenia finansów związanych z działalnością biznesową. Pozwala oddzielić kapitał osobisty właściciela firmy od tego związanego z firmą. Ułatwia to monitorowanie i zarządzanie środkami pieniężnymi płynącymi z funkcjonowania podmiotu gospodarczego.

 

Każdy bank oferuje założenie takiego rachunku swoim klientom. Podobnie jak w przypadku konta osobistego, do firmowego również przypisuje się karty płatnicze. Można korzystać także z bankowości internetowej i funkcji przeznaczonych tylko dla przedsiębiorców. Należą do nich m.in. transakcje z urzędem skarbowym.

Gdzie szukać ofert kont firmowych?

Aby znaleźć ofertę idealnie dopasowaną do potrzeb przedsiębiorstwa, nie trzeba wcale kontaktować się z każdym bankiem z osobna. Wystarczy skorzystać z rankingu dostępnego na stronie internetowej https://zgarnijpremie.pl/ranking-kont-firmowych/. To aktualizowane na bieżąco zestawienie, które prezentuje najlepsze propozycje w danym miesiącu.

 

Na samej górze znajdują się oferty sponsorowane, a poniżej lista z ułożonymi w kolejności propozycjami. Każda z nich jest oznaczona logiem banku, a obok niego widnieją najważniejsze informacje dotyczące rachunku, czyli:

 

- koszty utrzymania konta;

- opłaty za kartę;

- cena wypłat z bankomatów;
-
 wysokość premii.

 

Ostatni punkt odnosi się do bonusów, jakie bank może wypłacić nowemu klientowi. W przypadku kont dla przedsiębiorców premie wynoszą nawet kilka tysięcy złotych, co ma nierzadko decydujący wpływ na wybór właściciela biznesu. Aby je otrzymać, trzeba spełnić zwykle kilka prostych wymogów, po czym środki zostaną przelane na nowo założony rachunek.

Konto firmowe – na co zwracać uwagę?

Jest kilka aspektów, które należy wziąć pod uwagę podczas wybierania oferty dla swojej firmy. Są to:

 

- Opłaty i warunki – koszty prowadzenia rachunku, wykonywania przelewów, wypłat z bankomatów. Warto sprawdzić, czy jest jakieś minimalne saldo, które trzeba utrzymać na koncie, aby uniknąć dodatkowych wydatków.

- Limity transakcji – mogą dotyczyć nie tylko przelewów, ale też wypłat z bankomatów. Należy się upewnić, czy odpowiadają potrzebom danej firmy;

- Usługi – warto poczytać opinie na temat aplikacji mobilnej danego banku, strony internetowej, oferowanych funkcji czy obsługi klienta.

- Lokalizacja – nie jest to ważne dla każdego, ale niektórzy wolą załatwiać sprawy osobiście w banku. Trzeba zatem sprawdzić, gdzie znajdują się placówki zlokalizowane najbliżej firmy.

- Dodatkowe benefity – należą do nich m.in.: wysokość premii za dołączenie, możliwość zaciągnięcia kredytu na firmę przy korzystnych warunkach, programy lojalnościowe czy usługi doradcze dla przedsiębiorców np. z zakresu księgowości.

Konto firmowe – jakie niesie korzyści?

Dlaczego warto założyć konto firmowe dla swojego przedsiębiorstwa? Do najważniejszych powodów należą:

 

- Oddzielenie finansów osobistych od biznesowych – prowadząc konto firmowe, można utrzymać jasne rozgraniczenie między pieniędzmi prywatnymi a środkami finansowymi firmy. Ułatwia to prowadzenie dokładnych ksiąg rachunkowych i rozliczenia podatkowe.

- Zlecanie i odbieranie płatności – konto firmowe pozwala przyjmować pieniądze od klientów m.in. poprzez: przelewy bankowe, płatności kartą kredytową czy systemy płatności online. Dzięki rachunkowi da się również regulować wydatki związane z prowadzeniem firmy, które leżą po stronie przedsiębiorcy (np. wynajem lokalu).

- Ułatwienie audytu i rachunkowości – konto firmowe usprawnia prowadzenie dokładnych rejestrów finansowych, co z kolei ułatwia audyt i rachunkowość firmy.

- Zarządzanie przepływem gotówki – taki rachunek pozwala na skuteczne zarządzanie pieniędzmi w firmie. Można śledzić wszystkie przychody, wydatki, zyski i straty związane z działalnością.

- Dostęp do dodatkowych usług bankowych – banki często oferują specjalne usługi dla klientów prowadzących konto firmowe, takie jak kredyty dla firm, linie kredytowe, usługi płatnicze, rachunki walutowe, a także wsparcie dla przedsiębiorców w sprawach księgowości.

Jak uruchomić konto firmowe?

Pierwszym krokiem do założenia konta firmowego jest wybór banku. Najlepiej skorzystać z rankingu dostępnego w sieci. Następnie trzeba zgromadzić wszelkie niezbędne dokumenty, a w przypadku przedsiębiorstw należą do nich m.in.: dowody na funkcjonowania działalności, NIP i REGON.

 

Z gotowym plikiem dokumentów należy udać się do placówki lub skontaktować z nią przez internet. Banki coraz częściej oferują opcję założenia konta zdalnie, co jest bardzo wygodne, szczególnie gdy nie mieszka się blisko punktu stacjonarnego. Po wypełnieniu wniosku i potwierdzeniu swojej tożsamości podpisuje się umowę. Procedura ta w każdym banku może wyglądać nieco inaczej np. pod względem wymaganych formalności.

Czy każdy może otworzyć rachunek firmowy?

Konto osobiste w banku może mieć każdy, niezależnie od tego, w jaki sposób zarabia. Na rachunek firmowy mogą pozwolić sobie jedynie osoby prowadzące działalność gospodarczą. Placówki wymagają potwierdzania prowadzenia biznesu, więc nie ma szans na to, że pracownik etatowy uruchomi własny rachunek firmowy, nie będąc właścicielem przedsiębiorstwa.

 

Osoby, które chcą rozpocząć jednoosobową działalność gospodarczą, mają opcję uruchomienia jej jednocześnie z kontem za pośrednictwem banku. To opcja dla startujących przedsiębiorców, którzy od samego początku chcą zadbać o porządek w sprawach finansowych.

 

Założenie konta firmowego jest obowiązkowe dla przedsiębiorstw, które chcą wykonywać przelewy do innych firm lub transakcje wpływające na ich konto jednorazowo przekraczają 15 000 złotych. Mimo tego uruchomienie rachunku poleca się wszystkim, nawet mikroprzedsiębiorcom.

Grafika: freepik.com

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Stargard i blue. Fotorelacja