Dzisiaj jest: 22.5.2024, imieniny: Emila, Neleny, Romy

4 miliony na modernizację stacji uzdatniania wody w Lipniku

Dodano: rok temu
Redakcja poleca!

Dzięki wsparciu samorządu województwa zostanie zrealizowana inwestycja, na którą czekają mieszkańcy gminy Kobylanka i gminy wiejskiej Stargard.

4 miliony na modernizację stacji uzdatniania wody w Lipniku

Dzięki wsparciu samorządu województwa zostanie zrealizowana inwestycja, na którą czekają mieszkańcy gminy Kobylanka i gminy wiejskiej Stargard. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i prezes Wodociągów Zachodniopomorskich Artur Krasiński 17 maja złożyli podpisy pod dokumentami, które zapewnią spółce fundusze na modernizację stacji uzdatniania wody w Lipniku.

Modernizowanie infrastruktury wodociągowej to poprawa jakości życia mieszkańców Pomorza Zachodniego. Plan inwestycji w Lipniku (gm. Stargard) opracowano w 2021 roku. Modernizacja stacji uzdatniania wody miała kosztować 8 mln złotych. I to przy uwzględnieniu ryzyka wzrostu cen na poziomie 33 proc. Okazało się jednak, że będzie znacznie drożej. W tym roku nakłady inwestycyjne zostały oszacowane na 12 mln złotych! Prezes Wodociągów Zachodniopomorskich sp. z o.o. wystąpił z wnioskiem do Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego o wsparcie tego ważnego projektu.

- Wiemy, jak trudna jest sytuacja firm wodociągowo-kanalizacyjnych w całej Polsce. Wiemy też, jak potrzebna jest inwestycja w podstargardzkim Lipniku. Znajdująca się tam stacja uzdatniania wody obsługuje całą gminę Kobylanka i część gminy wiejskiej Stargard - wyjaśnia marszałek Olgierd Geblewicz. - Rozbudowa stacji znacząco zwiększy jej wydajność. I zapewni wyższą jakość dostarczanej mieszkańcom wody.

- Podstargardzkie miejscowości intensywnie się rozwijają, przybywa mieszkańców. Istniejąca stacja w Lipniku jest już po prostu za mała - dodaje Artur Krasiński. - Dzięki wybudowaniu nowej hali, zwiększeniu powierzchni filtrowania, nie będzie problemów z zaopatrzeniem w wodę. Teraz problemy są, szczególnie latem.

Stacja uzdatniania wody w Lipniku „obsługuje” kilkanaście miejscowości: Skalin, Wierzchląd, Golczewo, Koszewo, Koszewko, częściowo Grzędzice  oraz Kunowo, Morzyczyn, Zieleniewo, Miedwiecko, Jęczydół, Motaniec, Reptowo, Niedźwiedź, Cisewo, Kobylanka, Wielichówko, Lipnik.  To w sumie ok. 3 tysiące gospodarstw domowych.
Modernizacja przewiduje rozbudowę stacji i wymianę starych urządzeń (z lat 80. XX wieku), dzięki temu mieszkańcy będą mieli dostęp do wody o lepszych parametrach i pod właściwym ciśnieniem.
Na wsparcie tej inwestycji - Województwo Zachodniopomorskie jako wspólnik spółki Wodociągi Zachodniopomorskie - przeznaczy 4 mln zł. W dwóch transzach - 2 mln w 2023 r. i 2 mln zł w 2024 r.

Planując projekt pn. „Modernizacja stacji uzdatniania wody w m. Lipnik, gm. Stargard” spółka wystąpiła (w listopadzie 2021 r.) do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie z wnioskiem o pożyczkę (7 mln 950 tys. zł). Decyzją NFOŚiGW, po rocznym okresie oceny wniosku i przejścia trybu negocjacyjnego, pożyczka ta została Spółce udzielona.

- Niestety, z powodu inflacji, koszty mocno wzrosły, a spółka Wodociągi Zachodniopomorskie nie ma środków na pokrycie tej kilkumilionowej różnicy - mówi prezes Artur Krasiński.

Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne kończyły rok 2022 r. ze stratami, m.in. z powodu ogromnych wzrostów cen energii. Trudnej sytuacji finansowej firm wod--kan nie ułatwiają decyzje Regulatora - Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, które systematycznie odrzuca wnioski o zmiany cen za usługi zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Efektem tego są ogromne problemy branży, brak środków na pokrycie kosztów bieżącej działalności, na działania inwestycyjne, modernizacyjne, serwisowe.


POMORZE ZACHODNIE

Źródło: Urząd Marszałkowski - Zachodniopomorskie
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Dzień Pionierów 12.05.2024. Fotorelacja