Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Meteorolodzy zapowiadają mróz i śnieg. Czy służby są przygotowane?

Dodano: 2 lata temu Autor:
Redakcja poleca!

Na przyszły tydzień meteorolodzy zapowiadają pojawienie się w Polsce niżu z obfitymi opadami śniegu, a po nim wyżu ze sporym mrozem. Czy służby w Stargardzie są przygotowane na atak zimy?

Meteorolodzy zapowiadają mróz i śnieg. Czy służby są przygotowane?

Na przyszły tydzień meteorolodzy zapowiadają pojawienie się w Polsce niżu z obfitymi opadami śniegu, a po nim wyżu ze sporym mrozem. Czy służby w Stargardzie są przygotowane na atak zimy?

Pierwsze opady mają pojawić się w nocy z niedzieli na poniedziałek. W wielu regionach prognozowane są wielogodzinne śnieżyce, może spaść nawet do 30 cm śniegu. Do niedzielnego wieczora śnieżyce obejmą wschód, południe i centrum kraju, a do poniedziałkowego poranka praktycznie całą Polskę. Warunki na drogach na pewno staną się bardzo trudne. Jak informuje Onet po fali śnieżyc, w środę i czwartek nadejdzie uspokojenie pogody. Padać będzie znacznie mniej, ale zarazem spłynie do nas fala mroźnego powietrza. Temperatura regularnie spadać ma do -7, a nawet -10 stopni Celsjusza. Sprawdziliśmy, czy służby drogowe są w gotowości na załamanie pogody.

Urząd Miejski w Stargardzie informuje, że pługopiaskarki i pojazdy do oczyszczania chodników przeszły przeglądy i są w pełnej gotowości do pracy. Bio Star już zgromadził ponad 200 ton soli i 50 ton piasku do posypywania ulic. Spółka zaopatrzyła się również w 2,5 tony chlorku wapnia, który jest wykorzystywany na drogach nieutwardzonych. W tym roku służby miejskie mają do dyspozycji 4 solarko-piaskarki z możliwością nałożenia pługów, a także 4 zamiatarki z opcją zamontowania szczotek. Dodatkowo o alejki na cmentarzach zadba nowy traktorek z pługiem. Kolejność odśnieżania dróg w naszym mieście jest uzależniona od znaczenia danej ulicy w całym układzie komunikacyjnym. Przy nagłych, bardzo dużych opadach śniegu najpierw oczyszczane są główne trasy, a później sprzęt sukcesywnie pojawia się w kolejnych miejscach.

Zgodnie z planem i przyjętymi standardami zimowego utrzymania dróg powiatowych, organizacja i zabezpieczenie przejezdności dróg w sezonie zimowym prowadzone są z podziałem na 4 obręby. Zimowym utrzymaniem objętych jest 311 km dróg zamiejskich, utrzymywanych w standardzie 2, 3 i 5. Jak informuje Zarząd Dróg Powiatowych, zabezpieczenie przejezdności na wszystkich przyjętych trasach wykonywane będzie w czasie od 4 do 5 godzin od wystąpienia niekorzystnych warunków, przez poprawę warunków poruszania się pojazdów, w szczególności w porach największego natężenia ruchu. Technologia zabezpieczenia przejezdności polega na łagodzeniu śliskości tylko w miejscach niebezpiecznych- łuki, skrzyżowania, większe spadki podłużne. W każdym obrębie do dyspozycji jest 1 pługosolarka, którą wykonawca wyłoniony w przetargu ma obowiązek zaopatrzyć w sól i kruszywo.

Na drogach wojewódzkich wszystkimi pracami zimowego utrzymania dróg koordynuje Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie. W planie ujęte jest 2141 km dróg. Jak informuje ZZDW, sieć dróg obsługiwana jest przez nowoczesne solarki, rozprowadzające na jezdni zwilżoną sól lub inny materiał chemiczny. Na terenie działania Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich pracować będzie 68 tego typu jednostek. Zaletą pracy tego typu sprzętu jest natychmiastowa reakcja rozsypanego materiału (zwilżonej soli) na pokrytą śniegiem i lodem nawierzchnię drogi i zmniejszenie zużycia o około 30 procent materiałów do posypywania dróg. - Zastosowanie więc tego sprzętu przynosi wymierne efekty ekonomiczne i zmniejsza negatywne oddziaływanie stosowanych środków chemicznych na środowisko. W sytuacjach awaryjnych tj. przy zasadności zwiększenia częstotliwości pracy sprzętu oraz przy ewentualnych awariach solarek będą wykorzystywane również piaskarki- informuje ZZDW w Koszalinie.

O swojej gotowości do rozpoczęcia akcji zimowej zapewnia również Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W całym kraju Kilka tysięcy osób będzie pracować w trakcie sezonu zimowego przy zwalczaniu śliskości i odśnieżaniu dróg krajowych, za które odpowiada GDDKiA. Do ich dyspozycji będzie około 2300 pojazdów, m.in. pługi, pługosolarki czy pługi wirnikowe, a także 292 magazyny soli. - Przewidujemy, na podstawie średniego zużycia soli z ostatnich 10 lat, że w sezonie zimowym 2022/2023?do zimowego utrzymania zużytych może zostać?około 350 tys. ton soli drogowej, 2,4?tys. ton chlorku wapnia i?31 tys. ton materiałów?uszorstniających- informuje GDDKiA. Apeluje również o nieutrudnianie pracy kierowcom sprzętów zimowych, np. poprzez nieprzepuszczanie na drodze, zajeżdżanie drogi czy spychanie do rowów,?stanowi zagrożenie?dla zdrowia i życia zarówno pracowników służb oraz innych użytkowników dróg.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja