Dzisiaj jest: 23.3.2023, imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy

Dlaczego uczniowie SP nr 3 nie korzystają z warzyw, owoców i nabiału?

Dodano: 3 miesiące temu Autor:
Redakcja poleca!

Uczniowie stargardzkich szkół podstawowych otrzymują bezpłatnie warzywa, owoce i przetwory mleczne w ramach programu "Program dla szkół" Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Dlaczego uczniowie SP nr 3 nie korzystają z warzyw, owoców i nabiału?

Uczniowie stargardzkich szkół podstawowych otrzymują bezpłatnie warzywa, owoce i przetwory mleczne w ramach programu "Program dla szkół" Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Wyjątkiem jest Szkoła Podstawowa nr 3. Dlaczego placówka nie bierze udziału w przedsięwzięciu?

Do radnych Rady Miejskiej zgłosili się rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 3  przy ul. Limanowskiego. Poinformowali oni, że ich dzieci nie otrzymują owoców, warzyw i produktów mlecznych w ramach programu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, mimo że uczniowie wszystkich pozostałych szkół w mieście takie wsparcie dostają. Na październikowej sesji Rady Miejskiej sprawę poruszył radny Krzysztof Kozłowski. - Chciałbym zapytać o kwestie związane z programem realizowanym przy współudziale Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który umożliwia uczniom klas 1-5 otrzymywanie owoców, warzyw i produktów mlecznych. Do radnych dochodzą sygnały, że w jednej ze stargardzkich szkół, a dokładnie w Szkole Podstawowej nr 3, taki program nie jest realizowany. Jest to jedyna szkoła w Stargardzie- poinformował radny. - Nawyki zdrowego żywienia to jest coś w tej chwili bardzo ważnego, żeby dzieci zdrowo się odżywiały i te nawyki przyswajały- dodał Krzysztof Kozłowski.

Ewa Sowa, Zastępca Prezydenta Stargardu poinformowała, że urzędnicy zadali pytanie Dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 3 i dostał on wskazówki do tego, aby ten program jak najszybciej uruchomić. - Najprostszym sposobem komunikacji jest komunikacja rady rodziców z Panem Dyrektorem. Jest to jeden z organów, który wpływa na to, jak szkoła funkcjonuje. Myślę, że rodzice najpierw powinni zwrócić się do Pana Dyrektora- zauważyła Wiceprezydent. - Pan Dyrektor tłumaczył się tym, iż uważał, że bardzo dużo dzieci nie korzysta z mleka i owoców, że to się wyrzuca i taką podjął decyzję. Poprosiliśmy, aby te programy zostały w szkole jak najszybciej uruchomione, ponieważ korzyść z realizacji tych programów jest większa, niż to, czego się obawiał Pan Dyrektor. Myślimy, że zostanie to jak najszybciej wprowadzone. Nie wiem, czy jest to możliwe w ciągu trwania semestru, czy od drugiego semestru, w każdym razie takie polecenie do Pana Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 poszło- powiedziała Ewa Sowa. Romuald Bobrowicz, Dyrektor SP nr 3 poinformował, że szkoła złożyła już wniosek i od drugiego semestru będzie brała udział w programie.

„Program dla szkół” to unijny projekt koordynowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który polega na dostarczaniu dzieciom owoców, warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych. Głównym  jego celem jest kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych poprzez dostarczanie uczniom produktów mlecznych oraz owocowo-warzywnych. Dzięki temu dzieci od najmłodszych lat poznają smaki zdrowych przekąsek. Program obejmuje również działania o charakterze edukacyjnym i promocyjnym. Ich celem jest zwiększenie jego rozpoznawalności oraz budowanie świadomości rodziców i nauczycieli dotyczącej ich roli w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych dzieci. Ambasadorem „Programu dla szkół” jest postać Chrumasa- animowanego bohatera, który w zabawny sposób prezentuje dzieciom zasady zdrowego odżywiania. „Program dla szkół” to unijny projekt będący kontynuacją dwóch programów: „Mleko w szkole” oraz „Owoce i warzywa w szkole”.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Arka Gdynia-PGE Spójnia Stargard. Galeria