Dzisiaj jest: 28.1.2023, imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława

Przedsmak nowości czyli rzecz o stargardzkiej Książnicy

Dodano: 2 miesiące temu Autor:
Redakcja poleca!

Całkowity koszt przebudowy oscyluje w okolicy 11 milionów złotych, z czego dofinansowanie unijne to 4 miliony.

Przedsmak nowości czyli rzecz o stargardzkiej Książnicy

Prezentacja nowego logotypu Książnicy Stargardzkiej, informacje o znaczącym powiększeniu zbiorów i przedstawienie nowej oferty dla czytelników - z takich zagadnień składała się konferencja prasowa zorganizowana dla mediów w Urzędzie Miejskim. Spotkanie poprowadziła Jolanta Aniszewska z Książnicy. Obok przedstawicieli władz miasta zasiadł również Dawid Czajkowski - grafik, któremu Książnica zawdzięcza nową identyfikację wizualną.
 
„Nowe otwarcie - tak nazwaliśmy dzisiejsze spotkanie. Jest to oczywiście metafora, ale trafiająca w punkt. Zmieniamy się dla naszych czytelników nie tylko wizualnie, bo jak wszyscy wiedzą zbliżamy się do końca remontu biblioteki. W parze z modernizacją budynku idzie tworzenie nowego oblicza Książnicy. Chcemy, żeby nasza placówka odnalazła się w dzisiejszym świecie i żebyśmy mogli sprostać wymaganiom, które są nakładane na funkcjonujące obecnie instytucje kultury” - powiedziała na wstępie Jolanta Aniszewska - dyrektorka biblioteki. Nowoczesne oblicze Książnicy ma być przyjazne wszystkim czytelnikom. Młodszym i starszym, a także tym z niepełnosprawnościami. Dla tych ostatnich Książnica Stargardzka przystąpiła do projektu wypożyczalni odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób z dysfunkcją wzroku. W ramach programu biblioteka otrzyma dwa odtwarzacze „Czytak 4”. Dzięki nim seniorzy, osoby niewidome i niedowidzące będą mogły korzystać z zasobów bibliotecznych. Na tym jednak nie koniec udogodnień i nowości. Od przyszłego roku będzie bowiem można regulować płatności biblioteczne za pomocą elektronicznego sytemu płatniczego - PayU. Kolejną nowością jest aplikacja na telefon „Sowa MOBI”, z której już można korzystać. Dzięki niej czytelnicy biblioteki mogą korzystać z katalogu i swojego konta czytelnika za pomocą urządzenia mobilnego. Aplikacje można pobrać bezpłatnie ze sklepu internetowego Google Play lub App Store.

„Najlepszą wiadomość zostawiam na koniec. Z dniem dzisiejszym  (06.12) ogłaszam abolicję, z której mogą skorzystać wszyscy czytelnicy na koncie, których widnieje opłata za przetrzymywanie książek. Warunkiem jest zwrot tytułu bądź zadośćuczynienie finansowe” - poinformowała Jolanta Aniszewska. Abolicja obowiązuje do 27 grudnia.  Jeśli do tego terminu  lektury zostaną zwrócone, to nastąpi przedawnienie kary finansowej.

„Widzę niesamowitą aktywność w pracy Książnicy, choć warunki w tymczasowej siedzibie są trudne. Pracownicy biblioteki wciąż tworzą nowe propozycje dla swoich czytelników. Oprócz tych, które zostały dzisiaj wymienione są jeszcze inne. Należą do nich spotkania autorskie, dyskusje na temat literatury i poezji, a także codzienne zaangażowanie w proces modernizacji budynku biblioteki” - zaznaczył na zakończenie spotkania, prezydent Rafał Zając.
 
Prace remontowe w Książnicy Stargardzkiej powoli dobiegają końca. W tej chwili trwa malowanie ścian, sufitów i montaż oświetlenia. 
Gruntowny remont biblioteki rozpoczął się w czerwcu 2020 roku. W ramach modernizacji przebudowano oba budynki (zabytkową kamienicę i obiekt współczesny). Całkowity koszt przebudowy oscyluje w okolicy 11 milionów złotych, z czego dofinansowanie unijne to 4 miliony. Najprawdopodobniej w maju 2023 roku czytelnicy będą mogli wrócić do wyremontowanej biblioteki przy ul. Mieszka I. 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz - PGE Spójnia Stargard. Galeria