Dzisiaj jest: 10.12.2022, imieniny: Danieli, Bohdana, Julii

DZIEŃ PEŁEN KULTURY UKRAIŃSKIEJ

Dodano: miesiąc temu Autor:
Redakcja poleca!

Pełen pakiet ukraińskiej kultury zagościł w piątek w stargardzkim Domu Kultury Kolejarza.

DZIEŃ PEŁEN KULTURY UKRAIŃSKIEJ

Pełen pakiet ukraińskiej kultury zagościł w piątek w stargardzkim Domu Kultury Kolejarza.
Były regionalne smakołyki, rękodzieło i mnóstwo dobrej muzyki.

Wydarzenie otworzył Paweł Pałczyński ze Związku Ukraińców w Polsce, zapraszając na scenę przedstawicieli władz samorządu: Iwonę Wiśniewską, Piotra Mynca oraz honorowego konsula Ukrainy w Szczecinie Henryka Kołodzieja. Były gorące podziękowania za współpracę oraz niesioną pomoc, a także drobne upominki.

 


„Drodzy Państwo dzisiejsze wydarzenie to bliskość z kulturą ukraińską, ale też możliwość namacalnego dotknięcia wytworów rzemiosła ….. Z całą pewnością mogę powiedzieć, że wszyscy sobie życzymy, aby ten konflikt na Ukrainie zakończył się po myśli Ukrainy, aby na powrót stała się niepodległym państwem i ci, którzy chcą wrócić do swojej ojczyzny, mogli to zrobić jak najszybciej – starosta stargardzki Iwona Wiśniewska.

Pani Starosto, Panie Prezydencie, w tym Stargardzie kultura ukraińska w istocie rzeczy nie żebym przypominał, ale była zawsze obecna. Ukraińcy tutaj byli, tworzyli, Ukraińcy budowali ten Stargard i ziemię stargardzką, także w powiecie. Z tego jestem dumny, że reprezentując obecnie Ukrainę, mogę powiedzieć, że byliśmy zawsze przyjaciółmi i zawsze wspomagaliśmy to, co obecnie pomaga nam przeżyć-honorowy konsul Ukrainy w Szczecinie Henryk Kołodziej.

Na scenie zaprezentowały się zespoły utworzone przez uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w naszym mieście i  „Rodzina Marciszaków”. Z niezwykle ciepłym przyjęciem spotkały się „Ukraińskie Barwy”, zespół „Namysto” i „Winoczok”. Pojawił się także Norbert Śliwa wraz z synem, który towarzyszył w występie rodzinie Marciszaków.

Na ścianach jednej z sal zawisły fotografie cyklu stworzonego przez Romana Budzowskiego „Stargard dla Ukrainy".

Cały dochód z imprezy został przekazany na rzecz Komitetu Pomocy Ukrainie. Zebrane pieniądze pomogą wesprzeć Armię Ukraińską.

Wydarzenie było realizowane w ramach „Ukraińskiej kultury w Stargardzie 2022”. Organizacją imprezy zajął się Związek Ukraińców w Polsce, koło w Stargardzie. Partnerami i współorganizatorami była Parafia Greckokatolicka pw. Św. Jozafata Męczennika i Miasto Stargard.

 


 

Galeria zdjęć z wydarzenia dostępna: TUTAJ

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Parada Mikołajów. Galeria