Dzisiaj jest: 23.3.2023, imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy

Działają specjalnie od 60 lat

Dodano: 5 miesięcy temu
Redakcja poleca!

Zaczynali skromnie ? od 2 nauczycieli i 2 sal lekcyjnych.

Działają specjalnie od 60 lat

Zaczynali skromnie – od 2 nauczycieli i 2 sal lekcyjnych. Dzisiaj 77 pedagogów uczy i rozwija prawie 240 młodych ludzi w budynku dostosowanym do ich szczególnych potrzeb. Od 1962 r. w Stargardzie działa wyjątkowa placówka. Zespół Szkół Specjalnych świętował 60-lecie i wspominając wydarzenia sprzed lat, snuł śmiałe plany na przyszłość. Podczas uroczystego spotkania publiczność zachwyciły również barwne występy artystyczne uczniów.
 

– W życiu najcenniejsze jest to, żeby mieć obok siebie drugiego człowieka, któremu możemy zaufać i który zawsze wesprze nas w trudnych chwilach. Każdy z nas chce wykorzystywać możliwości i szanse, jakie daje nam życie. Dziękuję kadrze szkoły za to, że pomaga rodzicom w spełnianiu marzeń dzieci, przed którymi świat stawia przecież jeszcze większe wyzwania. Wasze działania zasługują na uznanie i ogromny szacunek. Gratuluję pięknego jubileuszu i życzę mnóstwa energii do tej wymagającej pracy oraz satysfakcji z wykonywania codziennych obowiązków – mówi prezydent Rafał Zając. W ramach prezentu z okazji 60-lecia ZSS otrzymał od miasta czek na 5000 zł.
 

Pierwsze lekcje w Szkole Specjalnej odbywały się w latach 60. w budynku Domu Harcerza przy ul. B. Krzywoustego 1 (obecnie siedziba Miejskiego Browaru Stargard). Z uczniami początkowo pracowali tylko założyciele placówki – Wacław i Wiesława Śmigierscy. Z czasem szkoła rozwijała się, organizowano dodatkowe zajęcia, przybywało pedagogów i podopiecznych. Zaczęto udzielać wsparcia także rodzicom i opiekunom dzieci z niepełnosprawnościami. Od 2004 r. placówka działa w budynku przy ul. W. Stwosza 1a/1b. W 2021 r. powstała tam dodatkowo Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy.
 

Na co dzień w ZSS uczą się młodzi ludzie z różnym stopniem niepełnosprawności intelektualnej. Dostają podstawowe wykształcenie, ale również mają szansę na zdobycie umiejętności pozwalających na podjęcie pracy zawodowej. Placówka umożliwia wszechstronny rozwój i wsparcie w dążeniu do jak największej samodzielności. Dzieci i młodzież w ZSS biorą również udział w ciekawych projektach – m.in. jeżdżą na wycieczki, z sukcesami startują w konkursach, współpracują ze szkołą w Stralsundzie i organizują zabawy z różnych okazji. Na miejscu korzystają z biblioteki, świetlicy i dobrze spędzają wolny czas na zajęciach w kołach tematycznych.
 

Zdjęcia: UM w Stargardzie

                Urząd Miejski w Stargardzie

Źródło: Urząd Miejski w Stargardzie
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Arka Gdynia-PGE Spójnia Stargard. Galeria