Dzisiaj jest: 23.3.2023, imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy

Od 70 lat dbają o historię

Dodano: 6 miesięcy temu
Redakcja poleca!

W zabytkowym budynku Arsenału przy ul. Basztowej 2 znajduje się stargardzki oddział Archiwum Państwowego w Szczecinie.

Od 70 lat dbają o historię

W zabytkowym budynku Arsenału przy ul. Basztowej 2 znajduje się stargardzki oddział Archiwum Państwowego w Szczecinie. W tym roku placówka świętuje 70-lecie istnienia. Jubileuszowe spotkanie było okazją do lepszego poznania historii tego miejsca i bogatych zbiorów.
 

– Działalność Archiwum jest ważna dla całej społeczności lokalnej. Zgłębiając historię i przekazując tę wiedzę innym – zwłaszcza młodym ludziom – budujemy naszą tożsamość. Troska o przeszłość to również jeden z elementów wpływających na dynamiczny rozwój miasta i całego regionu. Gratuluję pięknego jubileuszu i życzę kolejnych lat owocnej pracy – mówi prezydent Rafał Zając.
 

Powiatowe Archiwum Państwowe w Stargardzie powstało w 1952 r. Początkowo jego siedziba znajdowała się przy ul. W. Sikorskiego 2, a później – przy ul. S. Czarnieckiego 4. W 1977 r. placówka przeniosła się do zabytkowego budynku Arsenału. Archiwum ma w swoich zbiorach dokumenty od 1945 r. Całość dzieli się na kilka głównych grup: akta administracji ogólnej – państwowej i samorządowej, akta administracji specjalnej, akta instytucji finansowych, akta jednostek gospodarczych (państwowych i spółdzielczych), akta jednostek wymiaru sprawiedliwości oraz akta pozostałych instytucji, komitetów i stowarzyszeń.
 

Przy ul. Basztowej 2 można znaleźć ciekawe informacje m.in. o firmach działających kiedyś w Stargardzie. Zbiory Archiwum są dostępne dla mieszkańców. Pracownicy placówki prowadzą też działania edukacyjne. Oddział w naszym mieście jest czynny od poniedziałku do piątku 8:30-14:30.
 

Zdjęcia: UM w Stargardzie

                Urząd Miejski w Stargardzie

Źródło: Urząd Miejski w Stargardzie
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Arka Gdynia-PGE Spójnia Stargard. Galeria