Dzisiaj jest: 4.10.2023, imieniny: Edwina, Rosławy, Rozalii

Dzień bez auta, ale z rozsądkiem

Dodano: rok temu Autor:

W czwartek (22.09) świętować będziemy Europejski Dzień bez Samochodu.

Dzień bez auta, ale z rozsądkiem

W czwartek (22.09) świętować będziemy Europejski Dzień bez Samochodu.

Oznacza to, że zostawiamy auta w domu i szalejemy komunikacją inną niż samochodowa. Stargardzianie mają do wyboru przynajmniej kilka środków transportu zastępczego zgodnie z zasadą „dla każdego coś miłego”. Autobus, rower albo hulajnoga - wybór należy do Was.
 

Amatorów hulajnóg w naszym mieście nie brakuje, widać to na ulicach, ścieżkach rowerowych i chodnikach.

„Trzeba mieć oczy z tyłu głowy, bo wyskakują nagle i nigdy nie wiadomo, czy kierowca zdąży się zatrzymać” - śmieje się pan Andrzej - rowerzysta. „Nie mam nic przeciwko hulajnogom, bo są ekologiczne i łatwo się nimi poruszać, ale nie podoba mi się porzucanie tego sprzętu na ścieżkach rowerowych i na środku chodnika. Często się zdarza, że hulajnogi niczym zawalidrogi blokują przejście czy przejazd. Stoją tak tygodniami i nikt nie reaguje” - dodaje.

Czy faktycznie nikt nie reaguje i kto reagować powinien? - zapytaliśmy komendanta Straży Miejskiej - Wiesława Dubija. „W Stargardzie działają 3 firmy, które obsługują hulajnogi. Do każdej z nich mamy kontakt i jeśli wystąpiłaby taka potrzeba, to na pewno poinformowalibyśmy o problemach. Do tej pory jednak nikt nam nie zgłaszał takowych. Raz doszło do interwencji strażników, którzy zauważyli, że hulajnogi blokują przejście chodnikiem. Nikt tego jednak nie zgłosił, strażnicy sami podjęli się uprzątnięcia sprzętu” - mówi komendant Straży Miejskiej.

Tym, którzy chcieliby jutro uczcić dzień bez auta i wybiorą przejażdżkę hulajnogą, przypominamy o bezpieczeństwie i rozwadze. Sprzęt należy użytkować zgodnie z jego przeznaczeniem i parkować w miejscach do tego wyznaczonych (na chodniku trzeba zachować 1,5 metra na przejście dla pieszych). Pozostawiona hulajnoga nie może blokować przejścia ani przejazdu. Koszt jazdy hulajnogą to około 60 groszy za minutę.

Zdecydowanie taniej i cieplej będzie w czwartek wybrać podróż autobusem. Zwłaszcza, że MPK przygotował na ten dzień specjalną ofertę. Wszyscy, którzy zostawią auta w garażach, będą mogli skorzystać z bezpłatnych przejazdów na obszarze miasta Stargard (strefa A). Aby skorzystać z tej możliwości, wystarczy mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu. Na jeden dowód może podróżować właściciel pojazdu i osoby towarzyszące (zgodnie z wpisem określającym liczbę miejsc siedzących w aucie).
 

W Polsce Dzień bez Samochodu obchodzony jest od 2004 roku.  Celem święta jest propagowanie proekologicznych idei i zmniejszenie ilości spalin wytwarzanych przez miliony aut poruszających się po miastach. Światowy Dzień bez Samochodu to również szansa na poznanie miasta bez uciążliwego hałasu i ruchu samochodowego.

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Piknik Naukowy Szlakiem Gryfików. Fotorelacja