Dzisiaj jest: 18.8.2022, imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony

Podmuch przeszłości w nowoczesnym wydaniu

Dodano: 2 tygodnie temu Autor:
Redakcja poleca!

Był tajnym radcą budowlanym (sic!) i wybitnym architektem.

Podmuch przeszłości w nowoczesnym wydaniu

Był tajnym radcą budowlanym (sic!) i wybitnym architektem. Zaprojektował m.in porty w Szczecinie, Świnoujściu i Kołobrzegu. Jego dziełem są również pałace i wille dla możnowładców epoki klasycyzmu (pałac Paretz, we Freienwalde i Steglitz).

David Gilly był również związany ze Stargardem. W latach 1772 - 1782 tu właśnie mieszkał i tworzył. Po kilkuset latach doczekał się swojego miejsca pamięci. Teraz wolno płynie łodzią nieopodal kamienic, które zaprojektował. Uśmiecha się z muralu, który powstał na ścianie SP nr 5.
 

„Nasz mural wykonał szczeciński artysta - Maciej Kreda. Miał pomysł, wiedzę i umiejętności. Jego wizja idealnie wpisała się w historię naszego miasta i w szlak pamięci, który będzie przypominał o wielkich ludziach, którzy tworzyli w Stargardzie” - mówi Joanna Merkel ze Stowarzyszenia Artystycznego „B-Moll”,  które było pomysłodawcą projektu.
 

Mural to kolejna zrealizowana inicjatywa z budżetu obywatelskiego. Kosztował 45 tysięcy złotych. Jest nie tylko piękny, ale również ekologiczny. Farby, którymi został wykonany, pochłaniają zanieczyszczenia i neutralizują spaliny samochodowe. Prace nad dziełem trwały tydzień. 

Zdjęcie główne oraz slider: Maciej Kreda Jurkiewicz
Zdjęcia pod materiałem: Górski Dariusz

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Święto Wojska Polskiego. Fotorelacja