Dzisiaj jest: 28.6.2022, imieniny: Florentyny, Ligii, Leona

Historia powstania szczoteczek elektrycznych

Dodano: 2 tygodnie temu Autor:

Wielu z nas używa szczoteczek elektrycznych, a czy wiemy kiedy się pojawiły?

Historia powstania szczoteczek elektrycznych

Szczoteczka elektryczna to dziś bardzo popularne urządzenie do higieny jamy ustnej. Zapewnia skuteczne oczyszczanie zębów z osadów, bakterii i resztek pożywienia. Choć stworzono ją z myślą o osobach z problemami motorycznymi, to z czasem stała się ona produktem dla wszystkich. Kto wynalazł szczoteczkę elektryczną? Jakie były jej początki? Kiedy i w jaki sposób powstała szczoteczka soniczna?


Pierwszą szczoteczkę elektryczną wynalazł w 1939 roku w Szwajcarii dr Phillipe-Guy Woog. Broxodent, bo tak nazwano urządzenie, miał wspomagać codzienną higienę jamy ustnej u osób o ograniczonych funkcjach motorycznych oraz użytkujących aparaty ortodontyczne. Szczoteczka skutecznie czyściła zęby, dlatego jej popularność wzrastała. Na samym początku produkcja miała miejsce w Szwajcarii, lecz wkrótce przeniesiono ją do Francji.

Początki szczoteczki elektrycznej

Dość szybko okazało się, że zapotrzebowanie na szczoteczkę elektryczną jest ogromne, w szczególności za oceanem. Po dwudziestu latach urządzenie trafiło na rynek amerykański, a w 1961 roku General Electric wprowadziło na niego pierwszy model bezprzewodowy. Szczoteczka była bezpieczna w użytkowaniu, a to ze względu na solidną i hermetyczną obudowę, która chroniła silniczek przed dostaniem się do niego wody. Nie posiadała żadnych kontaktów metalowych, a ładowanie odbywało się na zasadzie indukcji elektromagnetycznej, czyli całkiem podobnie jak w transformatorze. Pierwsza szczoteczka elektryczna, która trafiła do masowej sprzedaży, wykonywała ruchy posuwisto-zwrotne. W 1987 roku stworzono model urządzenia z końcówką obrotową o nazwie Interplak.
 

Kilka lat później w dalszym ciągu starano się udoskonalić szczoteczki elektryczne. Producenci zaczęli wyposażać je w transformatory step-dow, które pozwalały na ich działanie przy niskim napięciu na poziomie 12, 16 lub 24V. To zaowocowało przyznaniem tym urządzeniom elektrycznym certyfikatu FDA, który oznaczał rekomendację Agencji Żywności i Leków. Tym sposobem potwierdzono skuteczność szczoteczek elektrycznych w utrzymywaniu prawidłowej higieny jamy ustnej.
 

Od tamtej pory rynek tego typu produktów wciąż się rozwija, czego przykładem było, chociażby stworzenie szczoteczki sonicznej oraz ultradźwiękowej. Szczoteczki elektryczne wciąż wzbogacane są o nowe programy pracy, funkcje i udogodnienia technologiczne, które zwiększają komfort użytkowania.

Powstanie szczoteczki sonicznej

Przełomowym okresem w rozwoju szczoteczek elektrycznych był rok 1990. Ich popularność była już bardzo wysoka, więc producenci skupili się na udoskonaleniu modelu elektrycznego. Takim oto sposobem powstały dwa nowe rodzaje szczoteczek: soniczna i ultradźwiękowa. Pozwalały one na skuteczniejsze rozbijanie płytki nazębnej i usuwanie nieczystości dzięki zastosowaniu technologii fal dźwiękowych. Różniły się od szczoteczek elektrycznych nie tylko sposobem działania, ale również maksymalną liczbą ruchów na minutę. Urządzenie soniczne może wykonać kilkadziesiąt tysięcy takich ruchów, a ultradźwiękowe…nawet 190 milionów! Za wynalazcę szczoteczki sonicznej uważa się amerykańskiego naukowca Roberta Bocka, który jako pierwszy przedstawił światu jej model.

Rodzaje szczoteczek elektrycznych

Podsumowując, możemy wyróżnić trzy rodzaje szczoteczek elektrycznych. Warto jednak pamiętać, że szczoteczki soniczne i ultradźwiękowe często uważane są za odrębne typy urządzeń, a zamiennie do terminu szczoteczki elektrycznej używa się nazwy „szczoteczka rotacyjna”. Dokładne opisy popularnych modeli i informacje na temat działania znajdziemy na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/ranking-szczoteczek-elektrycznych/ Czym różnią się od siebie?

  • Szczoteczki rotacyjne – to urządzenia, których główki wymienne wykonują ruchy rotacyjne, pulsacyjne i oscylacyjne z prędkością kilku tysięcy takich ruchów oraz kilkudziesięciu tysięcy pulsacji. Mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci, jednak w tym drugim przypadku główka musi być nieco mniejsza, a włosie miękkie.
  • Szczoteczki soniczne – charakteryzują się wykorzystaniem technologii fal dźwiękowych oraz wykonywaniem ruchów wymiatających. Poruszają się z prędkością nawet 96 000 ruchów sonicznych na minutę i precyzyjnie oczyszczają jamę ustną dzięki mikro bąbelkom stworzonym z cząsteczek pasty i śliny.
  • Szczoteczki ultradźwiękowe – najbardziej zaawansowane technologicznie szczoteczki elektryczne. Rekomendowane szczególnie osobom z chorobami dziąseł lub nadwrażliwością zębów. Główka oczyszcza jamę ustną za pomocą ruchów pulsacyjnych wzmocnionych ultradźwiękami.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Rok szkolny 2021/2022 za nami. FOTORELACJA