Dzisiaj jest: 4.10.2023, imieniny: Edwina, Rosławy, Rozalii

Opaski trafiają do seniorów

Dodano: rok temu

Pierwsi stargardzianie otrzymali urządzenia, które zadbają o bezpieczeństwo zwłaszcza schorowanych i samotnych osób.

Opaski trafiają do seniorów

Pierwsi stargardzianie otrzymali urządzenia, które zadbają o bezpieczeństwo zwłaszcza schorowanych i samotnych osób. To specjalne opaski całodobowo monitorujące stan zdrowia użytkowników i przekazujące zgłoszenia alarmowe – np. w razie upadku albo zatrzymania akcji serca. Koszt ich zakupu to ponad 65 000 zł.
 

Kilkadziesiąt pierwszych opasek już trafiło do potrzebujących stargardzian. Seniorzy przeszli też szkolenie z obsługi tych prostych urządzeń. Ich dystrybucją zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. W sumie takie wsparcie otrzyma 100 osób. Każdy senior dostaje opaskę wyposażoną w przycisk SOS, który w każdej chwili umożliwi zadzwonienie po pomoc (np. do ratownika medycznego, opiekuna lub pielęgniarki), detektor upadku, lokalizator GPS i czujnik zdjęcia opaski.
 

To dobre rozwiązanie dla osób starszych, mających problemy z poruszaniem się oraz samotnych. W zeszłym roku takie urządzenia przetestowało kilkudziesięciu podopiecznych MOPS, a teraz opaski trafią do kolejnych stargardzian potrzebujących wsparcia w codzienności. W tej sprawie można zadzwonić bezpośrednio do MOPS – tel. 91 578 45 71 wew. 102 lub 500 030 012.

Zakup urządzeń to jedno z działań ośrodka w ramach nowego programu „Korpus Wsparcia Seniorów w Stargardzie w 2022 roku”. Oprócz opasek potrzebujący mieszkańcy otrzymają wsparcie społeczne i psychologiczne. MOPS cały czas szuka wolontariuszy, którzy chcą dołączyć do projektu. Może to być młodzież, dorośli – pracujący i na emeryturze, a także seniorzy. Więcej informacji tutaj.
 

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (Fundusz Przeciwdziałania COVID-19).
 

Zdjęcia: MOPS

            URZĄD MIASTA W STARGARDZIE

Autor foto: Anna Wardal

Źródło: Urząd Miasta Stargard
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Piknik Naukowy Szlakiem Gryfików. Fotorelacja