Dzisiaj jest: 4.10.2023, imieniny: Edwina, Rosławy, Rozalii

Porady czy wzory dokumentów po ukraińsku. Strona internetowa w myśli pomocy uchodźcom

Dodano: 2 lata temu Autor:
Redakcja poleca!

Kolejne firmy włączają się w pomoc uchodźcom, co jest pokłosiem apelu marszałka województwa Olgierd Geblewicza.

Porady czy wzory dokumentów po ukraińsku. Strona internetowa w myśli pomocy uchodźcom

Z ciekawą inicjatywą wyszła szczecińska kancelaria prawna SDO, która uruchomiła niezwykle użyteczną stronę internetową, dostępna w dwóch językach – polskim i ukraińskim.
Na stronie znajdziemy mnóstwo przydatnych informacji i wiadomości dla uchodźców z Ukrainy czy osób dających im schronienie, wzory dokumentów (np. najmu mieszkania), wskazówki czy wytyczne do uzyskania opieki medycznej, pomocy socjalnej, edukacji, podróży do innych krajów UE czy w znalezieniu zatrudnienia.

Jak podaje biuro prasowe urzędu:
Strona https://ua.sdo.com.pl/ działa w dwóch wersjach językowych - polskiej i ukraińskiej. Przybywający do Polski uchodźcy i osoby, które udzielają im pomocy, znajdą tam wiele pożytecznych wskazówek i porad. Na przykład - jakie świadczenia socjalne przysługują obywatelom Ukrainy przybyłym na terytorium RP po wybuchu wojny, gdzie i jak można je uzyskać, jakie grupy są objęte regulacjami specustawy? Na stronie znajduje się też pakiet informacji dotyczących tzw. tytułów pobytowych - kto i jak długo może legalnie przebywać w Polsce? Na jaki okres zostały przedłużone wizy i pozwolenia na pobyt czasowy wydane przed 24 lutego? Czy korzystający z tzw. ochrony czasowej w Polsce mogą swobodnie przemieszczać się do innych państw UE i obszaru Schengen?

Na pewno bardzo istotne będą również informacje dotyczące przepisów sanitarnych i opieki medycznej (m.in. testów COVID-19 i zwolnienia z kwarantanny), a także edukacji i zatrudnienia. Na stronie ponadto znajdują się wzory umów: najmu lokalu mieszkalnego, umowy najmu okazjonalnego i umowy użyczenia. Ukraińcom, którzy ewakuowali się prywatnymi samochodami, mogą przydać się kontakty i telefony do firm ubezpieczeniowych, które oferują uchodźcom darmowe 30-dniowe polisy OC.

Pomoc uchodźcom z Ukrainy powinna być wielowymiarowa. O ile na samym początku najważniejsze były kwestie noclegu, wyżywienia czy ubrań, to w dalszej kolejności dochodzi mnóstwo kwestii formalnych i spraw urzędowych. Dwujęzyczna strona zawierające wszystkie niezbędne informacje na pewno ułatwi nowo przybyłym osobom zdobycie numeru PESEL, zapisanie dziecka do szkoły, zdobycia opieki zdrowotnej, wynajęcia mieszkania czy znalezienia pierwszej pracy.

Miło, że tak przydatne narzędzie stworzyła firma działająca na Pomorzu Zachodnim. To pokazuje, że nasz region nawet bardzo oddalony od granicy pomiędzy Polską a Ukrainą, bierze aktywny udział w pomocy uchodźcom. Miejmy nadzieję, że strona https://ua.sdo.com.pl/ szybko zyska na popularności.

Źródło: Urząd Marszałkowski - Zachodniopomorskie
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Piknik Naukowy Szlakiem Gryfików. Fotorelacja