Dzisiaj jest: 25.9.2022, imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa

Wojsko wysyła przydziały mobilizacyjne i informacje o zajęciu samochodów

Dodano: 8 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

W ostatnim czasie do mieszkańców wschodniej Polski trafiają decyzje o przeznaczeniu pojazdów na rzecz obronności kraju.

Wojsko wysyła przydziały mobilizacyjne i informacje o zajęciu samochodów

Rezerwiści z całej Polski otrzymują również przydziały mobilizacyjne. Czy ma to związek z napiętą sytuacją na wschodniej granicy?

Mieszkańcy wschodniej Polski, m.in. Białegostoku, otrzymują pisma dotyczące obowiązku świadczenia rzeczowego w razie ogłoszenia mobilizacji lub ogłoszenia stanu wojny. Czy właściciele takich aut jak Dacia Duster, Peugeot 3008, Renault Kadjar, Toyota RAV4, Volkswagen Tiguan, Hyundai Tucson czy Kia Sportage mogą spać spokojnie? Okazuje się, że polskie wojsko może przejąć np. prywatne samochody w świetle prawa. Świadczenia rzeczowe na rzecz obronności kraju są wynikiem realizacji Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie świadczeń rzeczowych na rzecz obrony w czasie pokoju. Jak wynika w przepisów, świadczenia rzeczowe polegają na oddaniu przez przedsiębiorców, osoby fizyczne, urzędy, instytucje państwowe i inne jednostki organizacyjne nieruchomości oraz rzeczy ruchomych do użytkowania m.in. przez jednostki wojskowe wykonujące zadania na potrzeby obrony państwa albo zwalczania klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków. Nałożenie obowiązku świadczeń rzeczowych przez MON dotyczy około 25 tys. obywateli oraz firm rocznie.

Obowiązek ten polega na oddaniu do używania posiadanych nieruchomości i rzeczy ruchomych na cele przygotowania obrony Państwa, na podstawie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Odbywa się to w drodze postępowania administracyjnego, które toczy się na wniosek komendanta WKU. Na podstawie zawiadomienia, strona jest powiadamiana o możliwości zapoznania z aktami sprawy. Podczas zgłaszania się do wydziału, strona jest zapoznawana z procedurą nadawania świadczenia oraz otrzymuje niezbędne informacje dotyczące przedmiotowego świadczenia.  Należy zaznaczyć, że wojsku najbardziej zależy na pojazdach ciężarowych oraz przystosowanych do jazdy w terenie, czyli SUV-ach z napędem 4x4. Obok nich armia może sięgnąć po autobusy, cysterny, koparki i spychacze. Właściciele motocykli i aut osobowych mogą być spokojniejsi, ale i tu nigdy nic nie wiadomo.

Jak informuje Rzeczpospolita, rezerwiści z całej Polski otrzymują z WKU informacje o przydziałach mobilizacyjnych i możliwości przejęcia przez armię samochodów. Na razie nie ma mowy o wezwaniu żołnierzy na ćwiczenia. - Informacje o przydziałach mobilizacyjnych trafiają do rezerwistów, którzy takich przydziałów dotychczas nie mieli, w niektórych przypadkach są one też zmieniane. Adresat dowiaduje się, gdzie ma się zgłosić w przypadku ogłoszenia mobilizacji lub wybuchu wojny- informuje Rzeczpospolita. Osoby, które otrzymały pismo mają zgłosić się telefonicznie do Wojskowej Komendy Uzupełnień i podać m.in. aktualne dane kontaktowe, a nawet rozmiar ubrania, który ma być potrzebny do włożenia dopasowanego munduru.

Czy prowadzone działania są związane z podniesieniem gotowości Sił Zbrojnych w związku z sytuacją za wschodnią granicą? Zespół Prasowy Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w odpowiedzi na zapytanie dziennika Rzeczpospolita poinformował, że nadawanie przydziałów mobilizacyjnych żołnierzom rezerwy nie jest związane z aktualną sytuacją na wschodzie Europy. - Jest to rutynowa działalność Sił Zbrojnych RP, realizowana planowo, w celu zapewnienia mobilizacyjnego uzupełnienia stanu osobowego jednostek wojskowych. Należy podkreślić, że jest to stały element przygotowywania SZ RP do realizacji zadań określonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawie z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej- poinformowało Wojsko Polskie. MON dodaje, że obecnie nie są prowadzone prace dotyczące przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej w ramach powszechnego obowiązku obrony.

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
W drodze po medal. Fotorelacja cz.2