Dzisiaj jest: 28.1.2022, imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława

W Stargardzie pojawi się ekomural. Znamy lokalizację

Dodano: 2 tygodnie temu Autor:
Redakcja poleca!

Stargard będzie jedną z 7 lokalizacji, w których zaplanowano powstanie ekologicznych murali, mających pochłaniać zanieczyszczenia.

W Stargardzie pojawi się ekomural. Znamy lokalizację

Decyzję podjął Zarząd Województwa. Ekomural w Stargardzie ma się znaleźć przy ulicy Złotników 7.
 

Ekomural także w Stargardzie

W ramach działań na rzecz ochrony środowiska, decyzją Zarządu Województwa w bieżącym roku ma powstać 7 ekomurali, które mają wpływać na poprawę jakości powietrza. Ogromne malunki wykonane farbami pochłaniającymi zanieczyszczenia, mają powstać w Szczecinie (dwa), Stargardzie, Wałczu, Policach, Połczynie Zdroju i Goleniowie.
Murale mają nie tylko być efektywnym filtrem powietrza w miastach, ale i wizualną reklamą Zielonego Regionu czy zachętą do działań proekologicznych.

Setki metrów kwadratowych elewacji budynku pokrytej farbami fotokatalitycznymi działają tak samo jak zadrzewiony skwer. Pochłaniają i neutralizują zanieczyszczenia, np. składniki spalin samochodowych czy dymu papierosowego. Dlatego Województwo Zachodniopomorskie w ubiegłym roku zleciło wykonanie dwóch ogromnych ekomurali - w Szczecinie (przy rondzie Giedroycia) i Szczecinku. W rozpoczynającym się roku ma powstać siedem kolejnych.
- Ekomurale wykonane w ubiegłym roku bardzo spodobały się mieszkańcom Pomorza Zachodniego i odwiedzającym nasz region. Odświeżają miejską przestrzeń, oczyszczają powietrze, promują ochronę środowiska. Te innowacyjne projekty przynoszą wiele korzyści, dlatego zdecydowaliśmy się na realizację kolejnych efektownych ekologicznych malowideł w sześciu miastach województwa – tłumaczy marszałek Olgierd Geblewicz.
Badania naukowe potwierdzają skuteczność fotokatalizy i nanokryształów dwutlenku tytanu, które są składnikiem farby i pełnią funkcję katalizatora, przyspieszając rozkład szkodliwych substancji. Na malowanej powierzchni zachodzi reakcja utleniania, zasilana światłem. Pod wpływem promieniowania UV, tlenu i wilgoci toksyny ulegają rozkładowi. Przekształcają się w bezpieczne azotany i węglany. Szacuje się, że 1 metr kw. redukuje 0,44 g tlenków azotu dziennie.
Co ważne – farba wychwytuje nie tylko gazy (składniki spalin czy dymu papierosowego), ale również drobnoustroje. Niszczy bakterie, wirusy, grzyby. Dwutlenek tytanu oczyszcza powierzchnię z bakterii trzy razy skuteczniej niż chlor! Działa też lepiej niż ozon. Innowacyjna farba redukuje również nieprzyjemne zapachy. Ponadto jej wielką zaletą jest samooczyszczanie. Pomalowana powierzchnia nie wymaga częstego odświeżania, mycia etc.

W najbliższym czasie mają zostać utworzone konkurs, które wyłonią wykonawców poszczególnych ekomurali. Ocenie mają podlegać oryginalność prac i ogólne wrażenia artystyczne, możliwości techniczne i koszty wykonania muralu. DO realizacji wybrane zostaną projekty najlepiej ocenione przez komisję.

Murale mają upiększyć i urozmaicić miejską przestrzeń. Powinny być artystyczną realizacją idei proekologicznej, a swym charakterem i tematyką w kreatywny i nieszablonowy sposób poruszać zagadnienia z zakresu ekologii. Skłaniać do dyskusji na tematy związane z walką z zanieczyszczeniami środowiska wywoływanymi działalnością człowieka, wywoływać emocjonalne reakcje i prowokować refleksję odbiorcy na temat jego wpływu na kondycję środowiska, w którym mieszka. Dodatkowym atutem będzie nawiązanie do lokalnych wyzwań ochrony środowiska.
Zadaniem wykonawców będzie przygotowanie ciekawego projektu plastycznego, a także zakup atestowanych farb antysmogowych, zapewnienie rusztowania i innego sprzętu, przeprowadzenie prac przygotowawczych na malowanej powierzchni etc.
Ekologiczne murale powstaną w ramach projektu „Pomorze Zachodnie Zielony Region”, który jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WZ 2014-2020.


 

Źródło: Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Wernisaż w Bramie. Photos by Anna Wardal