Dzisiaj jest: 28.1.2022, imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława

Inwestycja w małej wsi Rekowo doceniona w konkursie marszałka

Dodano: miesiąc temu
Redakcja poleca!

Gmina Kobylanka została wyróżniona w konkursie marszałka na najlepszą przestrzeń publiczną województwa zachodniopomorskiego.

Inwestycja w małej wsi Rekowo doceniona w konkursie marszałka

Doceniono udaną rewitalizację w niewielkiej wsi Rekowo. W czwartek, 23 grudnia 2021 r. pani wójt Julita Pilecka otrzymała nagrodę.
 
Na cysterskim szlaku
Rekowo to niewielka, bo licząca niespełna stu mieszkańców najstarsza wieś w gminie Kobylanka. W ostatnim czasie zyskuje na popularności. Po udanych zmianach architektonicznych staje się niewątpliwie atrakcją turystyczną regionu i na pewno jest miejscem wartym uwagi. Może zachwycać charakterystyczną, zabytkową zabudową mieszkalną z końca XIX i początku XX wieku z dobrze zachowanymi i wyeksponowanymi elementami architektonicznymi albo starodrzewem lipowym. W zdobywaniu coraz większej atrakcyjności tego miejsca pomogła zakończona w 2019 r. inwestycja polegająca na zrewitalizowaniu zaniedbanego placu w centrum osady, a także budowa nowej drogi.
 
Przedsięwzięcie to zostało także zauważone w XI edycji konkursu „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Zachodniopomorskiego”. Komisja konkursowa przyznała Gminie Kobylanka wyróżnienie za ukształtowanie przyjaznej i niezwykle wartościowej kulturowo przestrzeni we wsi Rekowo. W czwartek, 23 grudnia 2021 r. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz wręczył władzom gminy pamiątkową statuetkę. Nagrodę odebrała wójt Julita Pilecka. Dyplom otrzymał także projektant przedsięwzięcia z Pracowni "Violet-Arch" Wioletta Kmita.
 
- W konkursie nagradzamy nie tylko spektakularne inwestycje, ale i projekty, które są ważne dla lokalnej społeczności, i które mają wpływ na jej rozwój oraz integrację. Realizacja w Rekowie, w gminie Kobylanka, to jeden z takich zasługujących na wyróżnienie i pokazanie przykładów. Dzięki stworzeniu przyjaznej, a jednocześnie wartościowej kulturowo przestrzeni udało się zachęcić mieszkańców do działania. Nowa infrastruktura pozwala również zaistnieć na mapie miejscowości na szlaku cysterskim - mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

Jakie korzyści?
Po zmianach przeprowadzonych dwa lata temu centralny plac stał się miejscem spotkań społeczności lokalnej, organizacji imprez integracyjnych, świąt i różnych uroczystości. Odbywają się one z inicjatywy mieszkańców, są przez nich organizowane, a uczestniczą w nich zarówno rekowianie, jak i mieszkańcy sąsiednich miejscowości. Powstało także lokalne stowarzyszenie, którego celem jest popularyzacja Rekowa.
 
Po rewitalizacji plac z estetycznymi wiatami stał się także przyjaznym przystankiem dla pieszych i rowerowych turystów.
 
Dzięki nowej drodze poprawiło się również bezpieczeństwo oraz udało się wyeliminować uciążliwy kurz i pyły unoszące się podczas przejazdu samochodów i pojazdów rolniczych po wcześniejszej, nieutwardzonej powierzchni.

Konkurs marszałka
Konkurs skierowany jest do zachodniopomorskich gmin i powiatów, a jego głównym celem jest budowa wizerunku województwa jako regionu aktywnego, atrakcyjnego i przyjaznego dla inwestycji oraz wspieranie i promocja dobrych praktyk.
 
Więcej informacji o laureatach XI edycji: http://rbgp.p
 
Za organizację i przeprowadzenie konkursu odpowiada Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie.
 
Projekt wyróżnionego w gminie Kobylanka przedsięwzięcia przygotowała: Pracownia Projektowa „Violet-Arch”, arch. Wioletta Kmita. Wykonawca prac – firma  BUDPAK Paweł Szubert.

Źródło: Urząd Marszałkowski - Zachodniopomorskie
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Wernisaż w Bramie. Photos by Anna Wardal