Dzisiaj jest: 3.10.2022, imieniny: Bogumiła, Gerarda, Józefy

To nie sen, to SCN!

Dodano: rok temu Autor:
Redakcja poleca!

Utworem „Ciao, ciao, Bambino” rozpoczęło się wczoraj uroczyste spotkanie w Stargardzkim Centrum Nauki „Filary” przy ul. B. Chrobrego 21.

To nie sen, to SCN!

Przeszłość tego miejsca jest bardzo bogata. Obiekt był siedzibą stowarzyszeń, produkowano w nim likiery, a tuż przy nim – stargardzkie lody „Bambino”. Jednak teraz rozpoczął się nowy etap w życiu kamienicy, a tym samym mieszkańców Stargardu.

Mimo że „Filary” nawiązują do przeszłości, są bardzo nowoczesne. Na czterech piętrach znalazło się 55 interaktywnych eksponatów. Najniżej znajduje się dział „Kupcy”. Kolejne piętro to „Życie miasta”, gdzie na odkrycie czekają tajniki inżynierii dawnych i obecnych czasów. Dużo emocji wywołuje dział „Do broni, na mury!”, skupiony wokół zasad fizyki i gier logicznych. Najwyższe piętro zajmują „Innowatorzy”, gdzie znajdziemy zdobycze nowoczesnych technologii, na czele ze sztuczną inteligencją.


Jedyne takie centrum
Satysfakcji z zakończenia inwestycji przy ul. Chrobrego nie kryje prezydent Stargardu Rafał Zając. – Jako samorządowcy mamy świadomość, że oprócz dobrej pracy i - mam nadzieję -  poprawiającej się płacy, bardzo istotna dla mieszkańców jest ciekawa oferta spędzania czasu wolnego. SCN jest bardzo ważnym krokiem w tym kierunku. To miejsce jest też istotne z perspektywy edukacyjnej. Jesteśmy pełni nadziei, że będzie wpływać ono dość mocno na pobudzenie młodzieży do zgłębiania wiedzy z obszaru nauk ścisłych jak matematyka, fizyka czy chemia.
Stargardzkie Centrum Nauki „Filary” działa w strukturach Stargardzkiego Centrum Kultury. Jak twierdzi dyrektor instytucji, Joanna Tomczak, w SCN-ie będą przeplatać się różne światy: innowacyjny, eksperymentalny i historyczny. - Dzięki temu, że ta kamienica została odbudowana, dzięki zapisom Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta, ale i dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego, będziemy dążyć do tego, aby dziedzictwo kulturowe i historyczne nie zostało zapomniane - mówiła. Model działania centrum - oparty na historii Stargardu- wyróżnia nas na tle całej Polski.


Dlaczego „Filary”?
Ernest Warych, kierownik Stargardzkiego Centrum Nauki „Filary”, miał wczoraj podwójny powód do radości. Nie tylko świętował urodziny, ale i mógł obserwować pierwsze wrażenia zwiedzających. – Jest mi bardzo miło, ponieważ nie usłyszałem żadnego negatywnego komentarza. Od wtorku rozpoczynamy pilotażowe zwiedzanie, podczas którego kadra naszych edukatorów sprawdzi się w boju, a mieszkańcy przekonają się, czy w SCN-ie jest tak fajnie, jak wszyscy zapowiadają. W zajęciach pilotażowych weźmie udział 500 osób.
Nazwa „Filary” spotkała się z dobrym przyjęciem. Goście pytali o jej genezę. - Długo szukaliśmy idealnej nazwy, która łączyłaby trzy aspekty: historię, naukę i innowacje. Musiało to być słowo, które każdą z tych wartości reprezentowałoby po równo, ponieważ wszystkie trzy są filarami działania SCN-u. „Filary” okazały się idealne - tłumaczy Małgorzata Kowcun ze Stargardzkiego Centrum Nauki.
Rewitalizację kamienicy prowadziło Stargardzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. - Dla całego naszego zespołu to wielki dzień, ponieważ dziś z satysfakcją odebraliśmy naszą wieloletnią pracę. Myślę, że osoby, które pracowały przy tym projekcie, mogą być bardzo dumne z efektów – mówiła prezes Stargardzkiego TBS Agata Kmieć – Łuciuk.
Wykonawcą robót była firma Ciroco. Reprezentujący zarząd  firmy Jerzy Ciuruś podkreślał dobrą współpracę ze wszystkimi partnerami. - Jest to nasza pierwsza inwestycja w Stargardzie. Nie wiedzieliśmy do końca, czego się spodziewać, a zastaliśmy bardzo dobrą współpracę. Okazało się, że zarówno inwestor jak i wykonawca grali w jednej drużynie, co zostało zwieńczone sukcesem.


SCN inspiruje
Cały projekt, wraz z wyposażeniem, kosztował około 12 500 000 zł. Na ten cel pozyskano 4 000 000 zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. - Budynek robi ogromne wrażenie. Eksponaty są świetną bazą do tego, aby inspirować młodych ludzi do nauki. Stargard pokazuje, w którym kierunku powinniśmy iść - w stronę kreatywności, zarażania pozytywną energią. To jest kierunek, który inne miasta powinny naśladować – mówił Krzysztof Barczyk, dyrektor Gabinetu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.
Otwarcie „Filarów” dla wszystkich zaplanowano na piątek 15 października. Normalny bilet wstępu będzie kosztował 20 zł, ulgowy – 15 zł, a dla seniora 10 zł. Mniej zapłacą też posiadacze Stargardzkiej Karty Mieszkańca – 15 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy). W SCN-ie będą odbywały się zajęcia dla każdej grupy wiekowej. Kolejną propozycją będą urodziny naukowe i naukowe zwiedzanie– dla firm,  grup zorganizowanych czy dla pilotów wycieczek.

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
PGE Spójnia Stargard - Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz. Photos by Paweł Zdziech