Dzisiaj jest: 24.10.2021, imieniny: Arety, Marty, Marcina

Sposoby na oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych

Dodano: miesiąc temu Autor:

Jeśli chcesz uniknąć próchnicy i chorób dziąseł, musisz dbać nie tylko o czystość powierzchni szkliwa, ale również przestrzeni pomiędzy zębami.

Sposoby na oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych

Jeśli chcesz uniknąć próchnicy i chorób dziąseł, musisz dbać nie tylko o czystość powierzchni szkliwa, ale również przestrzeni pomiędzy zębami. Badania pokazują, że szczotkowanie jest w stanie usunąć z jamy ustnej jedynie 40% zalegających bakterii. Co zatem zrobić, aby zmaksymalizować jakość mycia zębów? W tym celu należy sięgnąć po przyrządy, które pomogą usunąć naloty z najtrudniej dostępnych miejsc. Irygator stomatologiczny, nić dentystyczna, szczoteczka międzyzębowa – poznaj bliżej przedmioty do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych.

Przestrzenie międzyzębowe to miejsca, w których zęby się ze sobą stykają. Są one bardzo ciasne i trudno dostępne, w konsekwencji czego włosie szczoteczki ma wielki problem, aby do nich dotrzeć. Zwłaszcza szczoteczki manualne pozostawiają obszary pomiędzy zębami niedoczyszczone, co sprawia, że odkłada się w nich próchnica.

Dlaczego czyszczenie przestrzeni międzyzębowych jest tak ważne?

Niestety, w społeczeństwie wciąż panuje przekonanie, że korzystanie z nitki stomatologicznej, irygatora dentystycznego czy szczoteczki międzyzębowej, to tylko możliwość, a nie konieczność. Prawdopodobnie dlatego ponad 90% dorosłych miało okazję leczyć ubytki w gabinecie stomatologicznym. Jeśli nie chcesz do nich dołączyć, zaprzyjaźnij się bliżej z przedmiotami do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych!

Nić dentystyczna

Najstarszy, a przy tym najbardziej popularny przedmiot do usuwania nalotów z miejsc trudno dostępnych to nić dentystyczna. Za jej wynalazcę uważa się amerykańskiego stomatologa Leviego Spear Parmly, który już w XIX wieku zalecał swoim pacjentom regularne oczyszczanie przestrzeni pomiędzy zębami kawałkiem jedwabnej nitki. Obecnie na rynku mamy do dyspozycji wiele rozmaitych nici dentystycznych, w tym nici nasączone fluorem, miętą czy woskiem.

Korzystanie z nici dentystycznej stanowi skuteczny sposób usuwania nalotów z miejsc trudno dostępnych, ale jedynie pod warunkiem przeprowadzania nitkowania w sposób umiejętny. Nitkowanie krok po kroku powinno wyglądać następująco:

1. Odwijamy 30 - 50-centymetrowy kawałek nici i owijamy wokół środkowych palców.
2. Przy pomocy kciuków i palców środkowych napinamy około 3-5 centymetrów nici i wprowadzamy ten fragment w interesującą nas przestrzeń międzyzębową.
3. Prowadzimy nić w kierunku linii dziąseł, a gdy jej dotykamy, owijamy nitkę wokół zęba w kształt litery C.
4. Ostrożnie oczyszczamy przestrzeń międzyzębową ruchami w płaszczyźnie góra-dół, dbając o to, by nie podrażnić dziąseł. Nić przez cały czas powinna być napięta.
 

Nić dentystyczną o długości 50 metrów można kupić za około 10 złotych. Przykłady różnych typów nici znajdziemy na stronie https://denthelp.pl/higiena-jamy-ustnej/nici-dentystyczne

Irygator stomatologiczny

Najbardziej nowoczesnym sposobem oczyszczania przestrzeni międzyzębowych jest irygacja, którą przeprowadza się przy użyciu irygatora stomatologicznego. Irygator to urządzenie usuwające naloty z miejsc trudno dostępnych poprzez wystrzeliwanie pod dużym ciśnieniem strumienia wody. Sprzęt ten posiada formę myjki ciśnieniowej i jest w swoim działaniu niezmiernie skuteczny. Cechuje się znacznie mniejszą inwazyjnością od nici dentystycznej, ponieważ nie wymaga od użytkownika praktycznie żadnych umiejętności (w przypadku korzystania z nici niestety normą są uszkodzenia dziąseł i występowanie krwawienia).

Irygator może pracować na różnym ciśnieniu, możliwe jest także dopasowanie do niego końcówek o różnym kształcie. Wyróżniamy dwa rodzaje irygatorów: stacjonarny i bezprzewodowy. Ten pierwszy ma większy zbiornik na wodę, dzięki czemu jego użytkowanie jest wygodniejsze. Mocna strona irygatora bezprzewodowego to z kolei możliwość czyszczenia zębów poza domem

Jeśli chodzi o przedmioty do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, irygatory dentystyczne stanowią najdroższą opcję. Ich ceny zaczynają się od około 100 złotych, a kończą w granicach 500-600 złotych. Przykłady tego typu urządzeń znajdziemy na stronie https://denthelp.pl/irygatory. Tego rodzaju sprzęt sprawdzi się zatem u użytkowników mających ochotę komfortowo i skutecznie czyścić przestrzenie pomiędzy zębami, a przy tym mogących przeznaczyć na to dość pokaźną kwotę.

Szczoteczka międzyzębowa

W powszechnej opinii szczoteczki międzyzębowe uchodzą za akcesoria przydatne jedynie użytkownikom aparatów ortodontycznych. Tymczasem z tego rodzaju szczotek może korzystać każdy. Ich mała głowica czyszcząca jest w stanie doskonale manewrować pomiędzy szczelinami międzyzębowymi i usuwać z nich próchnicze bakterie.

Używanie szczoteczek międzyzębowych nie jest trudne. Wystarczy przyłożyć tylko szczoteczkę ukośnie do linii zębów, a następnie skierować ją w stronę przestrzeni międzyzębowej tak, aby przeszła na wylot. Po wszystkim zgrabnym ruchem wyciągamy szczoteczkę i voila! Przestrzeń międzyzębowa powinna być skutecznie oczyszczona z zabrudzeń.

Przed zakupem szczoteczki międzyzębowej należy zadbać o to, aby właściwe dobrać rozmiar szczoteczki do wielkości swoich przestrzeni. Pomóc może w tym stomatolog. Zestaw składający się z kilku szczoteczek międzyzębowych to koszt nie większy niż 15-20 złotych.
 

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
GRZYBOGRANIE 2021. Gwiazda wieczoru - Lech Janerka