Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Seniorzy będą świętowali swoje dni w Stargardzie

Dodano: 2 tygodnie temu Autor:
Redakcja poleca!

W przyszłym tygodniu seniorzy będą mieli swoje święto w Stargardzie. Jakie atrakcje przygotowano dla uczestników Stargardzkich Dni Seniora?

Seniorzy będą świętowali swoje dni w Stargardzie

Stargardzkie Dni Seniora odbędą się w naszym mieście już po raz szósty. Impreza organizowana jest co roku od 2016 roku w przedostatnim tygodniu września. Obchody Dni Seniora stały się okazją do wspólnej zabawy, ale i współzawodnictwa. Tradycyjnie odbywa się Seniorada, czyli zawody sportowe dla drużyn seniorskich, Parada Seniorów i Festyn wraz z zabawą taneczną, które są okazją do integracji stargardzkiej społeczności.

Obchody po raz szósty

W tym roku Stargardzkie Dni Seniora rozpoczną się w środę 15 września pożegnaniem lata w ośrodku "Hania" w Morzyczynie przez członków Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W czwartek, 16 września, w Domu Kultury Kolejarza spotkają się jubilaci- 80-latkowie i najstarsi członkowie Klubu Seniora. Po spotkaniu seniorzy wyruszą w autobusową wycieczkę po Stargardzie. W rolę przewodnika wcieli się prezydent Rafał Zając.

Piątkowe świętowanie rozpocznie się o godz. 14.30, gdzie w Teatrze Letnim odbędzie się oficjalne przekazanie kluczy do bram miasta seniorom. Po tej uroczystości wystartuje senioriada. Imprezie towarzyszyły będą atrakcje, m.in. zumba, pokaz Slavica Dance, porady fizjoterapeuty i strefa gastronomiczna. O godz. 17 odbędzie koncert zespołu BIG-BAND. Najwytrwalsi seniorzy będą musieli wcześnie wstać w sobotę, 18 września. O godz. 7 rano wystartują zawody w łowieniu ryb na stawach hodowlanych w Kluczewie. O godz. 14.30 z Rynku Staromiejskiego w kierunku Parku Chrobrego wyruszy parada seniorów, by o godz. 15 rozpocząć festyn w Teatrze Letnim. Na miejscu będzie można wziąć udział w warsztatach plastycznych i fotograficznych, zakręcić kołem fortuny, oznakować rower, zmierzyć poziom cukru i cholesterolu we krwi oraz ciśnienie. Chętni skorzystają też z Mobilnego Punktu Szczepień i spiszą się u rachmistrzów Narodowego Spisu Powszechnego. Będą również występy artystyczne. Z kolei o 18:00 wystartuje dyskoteka specjalnie dla seniorów. Zabawa potrwa aż do 22:00. VI Stargardzkie Dni Seniora zakończy niedzielna (19.09.) Terenowa Gra Miejska.

Miasto nie zapomina o seniorach

Władze Stargardu dbają o politykę senioralną, która jest jednym z podstawowych elementów polityki społecznej realizowanej w mieście. Wraz z organizacjami samorządowymi opracowano Program działań na rzecz osób starszych "Stargard Przyjazny Starzeniu". Obejmuje on działania w różnych obszarach, m.in. przestrzenie publiczne i budynki, transport, mieszkalnictwo, partycypacja społeczna, szacunek i inkluzja społeczna, partycypacja obywatelska i zatrudnienie, wsparcie społeczności i usługi zdrowotne. W 2016 r. w Stargardzie powołano Zespół Doradczy Prezydenta Miasta ds. Seniorów, który reprezentuje środowisko osób starszych. Do inicjatyw podejmowanych przez zespół należy włączenie Miasta do Sieci Miast Przyjaznych Starzeniu WHO, wprowadzenie Stargardzkiej Karty Seniora, obchody Stargardzkich Dni Seniora, Krzesełko dla Seniora, Złota Rączka, Aktywny i Bezpieczny Senior i wiele innych.

Polityka senioralna Stargardu została doceniona przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, który za otwartość i umiejętność wsłuchiwania się w potrzeby osób starszych, w 2017 r. przyznał miastu tytuł "Samorząd Przyjazny Seniorom".

Autor foto: Jan Rybaczuk

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Stargardzkie Dni Seniora - parada oraz gra miejska. GALERIA