Jak przetrwać uderzenie lata?
Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Szczecinie wydało ostrzeżenie meteorologiczne 2 stopnia. Powodem są prognozowane na najbliższe dni upały. Temperatury maksymalne w dzień mogą wynieść od 30 do 33 stopni Celsjusza. Temperatura minimalna w nocy może osiągnąć od 16 do 20 stopni Celsjusza. Ostrzeżenie obowiązuje do poniedziałku, 21 czerwca, do godz. 20.
Wysokie temperatury powietrza stanowią silne obciążenie dla organizmu każdego człowieka, a w szczególności dzieci i osób starszych. Specjaliści zalecają, by podczas upalnych dni unikać ekspozycji w terenie otwartym, a jeśli to nieuniknione to bezwzględnie stosować się do ogólnych zaleceń. Do najważniejszych z nich należy ochrona organizmu przed przegrzaniem i odwodnieniem oraz izolowanie się od upału, a jeśli istnieje potrzeba przebywania w terenie otwartym, to ograniczenie aktywności do godzin porannych lub wieczornych, częstsze odpoczynki w miejscach zacienionych i ochrona przed promieniowaniem słonecznym, np. używanie okularów, nakryć głowy i kremów z odpowiednim filtrem.
Podczas upałów szczególną uwagę należy zwrócić na innych. Nigdy, nawet na chwilę, nie wolno pozostawiać dzieci ani zwierząt w zaparkowanym samochodzie. Powinno się poinformować rodzinę o ryzyku związanym z obciążeniem cieplnym oraz zwrócić uwagę, czy w otoczeniu nie ma osób potrzebujących pomocy. Jeśli ktoś poczuje się źle, poczuje dreszcze, osłabienie i niepokój, silne pragnienie lub ból głowy, powinno się przenieść go do chłodnego miejsca w celu odpoczynku i uzupełnienia płynów. Jeśli u kogoś wystąpią objawy udaru słonecznego, tj. wysoka temperatura ciała, gorąca i sucha powierzchnia skóry oraz podwyższone tętno i drgawki lub utrata przytomności, niezwłocznie należy wezwać karetkę pogotowia ratunkowego. Jeśli dojdzie do zatrzymania oddechu lub akcji serca należy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową.
Najedź kursorem na grafikę, kliknij i powiększ