Projekt ma na celu integrację młodych ludzi z miast należących do Nowej Hanzy. Po sukcesie pierwszej edycji zdecydowano się na przeprowadzenie kolejnej. To dobra okazja do nawiązania współpracy międzynarodowej i promocji naszego miasta.
Ubiegłoroczne zdjęcia uczestników pracowni fotograficznej MDK można zobaczyć tutaj. W projekcie wzięły udział 33 osoby z 17 europejskich miast. W efekcie powstało 26 kolaży z zabytkami i ciekawymi detalami architektonicznymi. Prace zostały zaprezentowane podczas wirtualnych Dni Hanzy i trafiły do wyjątkowego międzynarodowego kalendarza. W tym roku mamy kolejną szansę na pokazanie Stargardu ludziom z całej Europy.
Organizatorem akcji jest Młoda Hanza – czyli grupa młodzieży działająca przy Międzynarodowym Związku Hanzy. Należy do niego ponad 200 miast z 15 krajów Europy – w tym Stargard.
Nowa Hanza to związek miast partnerskich, który przejął tradycję średniowiecznej organizacji. Przeszło 600 lat temu europejscy kupcy stworzyli pierwszy związek wspierający handel. Wraz z upływem lat stawali się realną siłą polityczną na kontynencie. Dziś Nowa Hanza wciąż czerpie z tamtej średniowiecznej tradycji – jej członkowie skupiają się na szerokiej współpracy miast partnerskich. Jednym z najważniejszych wydarzeń są organizowane co roku Dni Hanzy. Ich gospodarzem w 2026 r. będzie Stargard.
Głównym organizatorem projektu jest Młodzieżowa Szkoła Artystyczna Bleiwäsche e.V. we współpracy z Młodą Hanzą. Projekt jest współorganizowany przez LKD NRW (Landesarbeitsgemeinschaft Kulturpädagogische Dienste und Jugendkunstschulen NRW) oraz LKJ NRW (Landesvereinigung Kulturelle Jugendarbeit NRW). Jest również wspierany przez Ministerstwo ds. Dzieci, Rodziny, Uchodźców i Integracji Kraju Związkowego Nadrenii Północnej-Westfalii.
Zdjęcia: FB/ Hansetage Brilon 2020