Dzisiaj jest: 18.5.2024, imieniny: Alicji, Edwina, Eryka

Nieprawdopodobny sukces. Polscy koszykarze z awansem na IO w Tokio

Reprezentacja Polski 3x3 mężczyzn z awansem do XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020.

Michael Hicks, Paweł Pawłowski, Szymon Rduch i Przemysław Zamojski wywalczyli historyczny awans dla reprezentacji Polski. Koszykówka 3x3 zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich. W turnieju wystąpi tylko osiem męskich ekip, a wśród nich będzie reprezentacja Polski. Wcześniej na bazie rankingu FIBA 3x3 awansowały: Serbia, Rosja, Chiny i Japonia. Z turnieju w austriackim Graz oprócz Biało-Czerwonych kwalifikację uzyskały Holandia oraz Łotwa, którą Polacy pokonali w półfinale. Ostatniego uczestnika IO wyłoni turniej w Debreczynie.

Pierwszy dzień turnieju nie zapowiadał takiego sukcesu. Z trudem przyszło zwycięstwo 17:15 w meczu z Czechami. W drugim spotkaniu ekipa wybrana przez trenera Piotra Renkiela pomimo kilku punktów przewagi przegrała 18:22 z Mongolią. Forma naszych najlepszych koszykarzy nie zachwycała, a do tego sytuacja w grupie była skomplikowana.

Kluczowy dla dalszych losów turnieju okazał się mecz z Brazylią. Trzy minuty przed końcem (gra się 10 minut lub do zdobycia przez jedną z drużyn 21 punktu) było 7:10. Wtedy jednak Polacy popisali się pierwszym efektownym finiszem. Punkt na zwycięstwo 13:12 zdobył Michael Hicks. Ostatni grupowy mecz z Turcją był najłatwiejszym w tym turnieju. Zwycięstwo 21:10 przy porażce Mongolii z Brazylią dało tryumf w grupie.

To, co najważniejsze wydarzyło się w niedzielę. W ćwierćfinale Polska wygrała ze Słowenią 21:16, choć przegrywała już 1:6. W półfinale zwyciężyła z Łotwą 20:18. Ponownie odrobiła znaczącą stratę (8:14). Niezwykłych emocji dostarczyła końcówka meczu, który decydował o awansie. Wynik na 20:18 ustalił Szymon Rduch. Rywale mogli jeszcze doprowadzić do remisu, ale nie wykorzystali swojej akcji i Biało-Czerwoni cieszyli się z ogromnego sukcesu.

-To coś niesamowitego. Ostatnią wiadomością, jaką wysłała mi mama przed śmiercią, było zdanie: „do zobaczenia synu na igrzyskach olimpijskich”. Ona była z nami przez cały czas. Nigdy nie przegrałem z Łotwą, dlatego wiedziałem, że nam się uda, choć poprzednie sześć tygodni nie było łatwych. Dziękuję moim kolegom za szaloną walkę do ostatniej minuty -mówił w pomeczowym wywiadzie wzruszony Michael Hicks. Słowa Amerykanina, który od kilku lat ma polski paszport i jest bardzo związany z naszym krajem, odbiły się dużym echem.

Awans na IO, finał i koniec turnieju. Taki właśnie był regulamin tych zawodów. Meczu o pierwsze miejsce nie rozgrywano, bo nie miał on już żadnej stawki. Warto jednak odnotować, że Polska została sklasyfikowana na pierwszym miejscu. Chwilę później swój cel osiągnęli również Łotysze, którzy w meczu o trzecie miejsce wygrali 21:15 z Francją.