Dzisiaj jest: 4.5.2024, imieniny: Floriana, Michała, Moniki

Książnica upamiętniła pochowanych na zapomnianym cmentarzu

Dodano: 3 lata temu
Redakcja poleca!

Stargardzcy bibliotekarze upamiętnili ludność żydowską, spoczywającą na nieczynnym cmentarzu.

Książnica upamiętniła pochowanych na zapomnianym cmentarzu

Okazją była 78. Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim.

Cmentarze stanowią szczególne miejsca w każdej przestrzeni publicznej. Nieużytkowane obiekty tego typu, bywają zapominane. Do ich destrukcji przyczynia się czas i ludzka obojętność. Na terenie miasta Stargard znajduje się cmentarz żydowski, który bez odpowiedniej dokumentacji i publikacji, ciężko rozpoznać w terenie. Kirkut znajduje się przy ul. Wojska Polskiego 3. Do niedawna swoją siedzibę miało tu gimnazjum katolickie, obecnie tymczasowo teren ten użytkuje Książnica Stargardzka.

Gmina żydowska w Stargardzie funkcjonowała przez kilkaset lat. Na początku XVIII w. liczyła siedem osób, w pierwszych dekadach XIX w. 180 osób a w 1909 r. już 410 osób. Z środowiska tego wywodził się Georg Joachimsthal, profesor medycyny, dyrektor berlińskiej Uniwersyteckiej Polikliniki Ortopedycznej i założyciel Berlińskiego Towarzystwa Ortopedycznego i współwydawca Zeitschrift für orthopädische Chirurgie. Wyznawcy judaizmu mieli swoją synagogę, która wzmiankowana jest między innymi w 1887 r.

Początki cmentarza żydowskiego w Stargardzie datuje się na około 1700 r. Niestety, nie zachowały się żadne macewy jak np. w Dobrzanach. Brak też jakiegokolwiek upamiętnienia pochowanych na cmentarzu ludzi. Książnica Stargardzka jako instytucja kultury, oprócz realizacji zadań statutowych, prowadzi szereg działań związanych z upowszechnianiem wiedzy na szeroko pojęte tematy humanistyczne, doprowadziła do zmiany zaistniałej sytuacji.

Okazją do upamiętnienia ludności żydowskiej z cmentarza przy ul. Wojska Polskiego 3 była 78. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. W poniedziałek 19 kwietnia, o godzinie 11:00, na działce cmentarnej, obok tymczasowej siedziby biblioteki, nastąpiło uroczyste nasadzenie, w postaci cebulek żółtych mieczyków. Inicjatorem wydarzenia był Dyrektor Książnicy Stargardzkiej Krzysztof Kopacki.

Źródło: Książnica Stargardzka
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
20. urodziny Niedzielnych Spotkań Historycznych. Fotorelacja