Dzisiaj jest: 8.8.2022, imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna

Policja apeluje do mieszkańców powiatu: uwaga na oszustów podszywających się pod aukcyjny portal OLX!

Dodano: rok temu

Czas pandemii przykuł nas do laptopów i smartfonów.

Policja apeluje do mieszkańców powiatu: uwaga na oszustów podszywających się pod aukcyjny portal OLX!

Większość zajęć wykonujemy również nadal w trybie pracy zdalnej. Restrykcje i obostrzenia, których skutkiem jest zamknięcie galerii handlowych, gastronomii oraz punktów usługowych sprzyjają przenoszeniu zakupowej aktywności do sieci. Wiodące portale zakupowe, aukcyjne i ogłoszeniowe biją rekordy zainteresowania i popularności. Niestety, lawinowo wzrasta również aktywność cyberprzestępców, którzy podszywając się pod klientów sieciowych portali, tworząc fałszywe linki. Aktywowane przez nieświadomego użytkownika, czyszczą konta bankowe lub wyłudzają dane. Policja ostrzega przed nowym „produktem” oszustów- podszywających się pod transakcje za pośrednictwem witryny OLX.
 

Fałszywe linki przesyłane na stronę wiodącego portalu ogłoszeniowego OLX, trafiają również do internautów i klientów powiatu stargardzkiego. Oszuści polują tym razem na osoby, które korzystając z OLX- a chcą sprzedać jakikolwiek przedmiot. Nie zachowują przy tym ostrożności podczas transakcji.
 

Metoda działania jest prosta: po wystawieniu ogłoszenia na OLX- ie, sprzedający otrzymuje wiadomość przesłaną na komunikator internetowy od „zainteresowanego” kupnem wystawionego przedmiotu. Podczas wymiany korespondencji oszuści wysyłają do sprzedających link, „gwarantujący” rzekomo  przelew zapłaty za sprzedany towar. Po kliknięciu w ten link następuje przekierowanie na łudząco podobną do OLX witrynę, gdzie sprzedający proszony jest o podanie numeru swojej karty płatniczej, datę jej ważności, a także numeru CVV- jednego z kluczowych zabezpieczeń uniemożliwiających nieupoważnioną transakcję.
 

Kolejno następuje przekierowanie na stronę rzekomego banku celem dodatkowej weryfikacji, gdzie według instrukcji sprzedający, aby się zalogować, proszony jest o wpisanie m.in. loginu i hasła, nr PESEL, PIN do karty oraz nazwiska panieńskiego matki, celem uzyskania kodu dostępu i pobrania środków.

Oszust wykorzystując te dane loguje się na prawdziwą stronę banku sprzedającego, dodając do obsługi konta swój numer telefonu.

W tej sytuacji ostrzeżeniem dla sprzedawcy powinien być otrzymany z banku SMS-a z informacją, że do jego konta przypisano nowy numer telefonu.
 

Pamiętajmy !!!
 

OLX nie generuje linków do opłacenia zakupu. Jako sprzedający nie musisz nigdzie dodatkowo podawać swoich danych do odebrania płatności za oferowany przedmiot. Wystarczą dane na założonym koncie OLX. Pamiętaj, że podczas akceptacji pierwszej oferty kupna przez Przesyłki OLX poproszono Cię o podanie Twojego numeru konta bankowego –   to właśnie na ten rachunek przelewane są pieniądze.

Na oficjalnym blogu portalu OLX można znaleźć więcej informacji na temat metod działania oszustów. Są tam również przykłady wiadomości oraz przykłady fałszywych stron za pomocą których oszuści starają się zdobyć nasze oszczędności:

https://blog.olx.pl/2020/06/18/uwaga-na-wiadomosci-z-falszywymi-linkami-do-uslugi-wysylki-przez-olx/
 

Podczas transakcji w sieci opanujmy emocje, troszcząc się o bezpieczeństwo naszych danych i pieniędzy na bankowym koncie.
 

Tekst ilustruje ogólny widok stanowiska pracy z laptopem i komputerem stacjonarnym.

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Coolturalne Wakacje - power & fire. Galeria