Dzisiaj jest: 9.8.2022, imieniny: Klary, Romana, Rozyny

KPP. Pierwszy kwartał 2021 roku – podsumowanie

Dodano: rok temu

Podsumowując pierwszy kwartał 2021 roku, należy stwierdzić, że to trudny czas, w którym realizowane są najważniejsze cele, a równolegle trwa walka z epidemią.

KPP. Pierwszy kwartał 2021 roku – podsumowanie

To także czas wyciągnięcia wniosków i planowanie działań na najbliższe miesiące bieżącego roku.

Jednym z podstawowych zadań stargardzkich policjantów jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu stargardzkiego. Sporządzanie analiz, aplikacja „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” pozwala na dyslokowanie patroli w miejsca, w których dochodzi do zakłóceń ładu i porządku publicznego.

Na KMZB w analizowanym pierwszym kwartale 2021 roku naniesiono 150 zgłoszeń. Spośród nich 100 dotyczyło naruszeń w ruchu drogowym. Z ogólnej liczby zgłoszeń 125 zostało potwierdzonych. 25 – po szczegółowym sprawdzeniu nie potwierdzono. Największą liczbę, bo aż 74 stanowiły zgłoszenia dotyczące przekraczania dozwolonej prędkości. 

W pierwszym kwartale 2021 roku stargardzcy mundurowi przeprowadzili łącznie 6915 interwencji, legitymując 9670 osób. Ujawnionych zostało 4617 wykroczeń.  Funkcjonariusze zatrzymali także 264 osoby za przestępstwa kryminalne, w tym między innymi  podejrzanych o dokonanie kradzieży z włamaniem oraz przestępstw narkotykowych. Odzyskali 26 poszukiwanych rzeczy.

Funkcjonariusze stargardzkiej komendy zatrzymali 194 dowody rejestracyjne za usterki zagrażające bezpieczeństwu, czy brak ważnych badań  technicznych oraz 48 praw jazdy. Na drogach naszego powiatu zatrzymano 41 nietrzeźwych kierujących, a także 21 osób, które kierowały pojazdami, będąc pod wpływem środków odurzających.

 Bezpieczeństwo na drogach

Dbanie o bezpieczeństwo na drogach to zadanie realizowane przede wszystkim przez policjantów stargardzkiej drogówki. To częste kontrole stanu trzeźwości kierujących, a także działania grupy „SPEED” walczącej na co dzień z piratami drogowymi. Z łącznej liczby 4617 wykroczeń w okresie trzech pierwszych miesięcy policjanci drogówki ujawnili 2447 nieprawidłowości, z czego  1108 dotyczyło przekroczenia dozwolonej prędkości. Dziesięciu kierowców straciło prawo jazdy na okres 3 miesięcy za przekroczenie dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 51 km/h. Zatrzymali 146 dowodów rejestracyjnych oraz 33 prawa jazdy. W pierwszym kwartale 2021 roku na drogach naszego powiatu doszło do 8 wypadków, w których śmierć poniosły 2 osoby, a 7 zostało rannych. Odnotowaliśmy również 264 kolizje.

Kryminalni

W walkę z przestępczością kryminalną zaangażowani są zarówno policjanci patrolówki, dzielnicowi, a także funkcjonariusze wydziału kryminalnego. Ustalenia, zaangażowanie w walkę z przestępczością narkotykową pozwoliły na zabezpieczenie na terenie naszego powiatu łącznie blisko 4 kg narkotyków głównie marihuany i amfetaminy. W pierwszych 3 miesiącach analizowanego roku między innymi za przestępstwa kryminalne, czy narkotykowe aresztowane zostały 34 osoby, a 37 – zatrzymanych decyzją sądu, lub prokuratury poddano dozorowi. W pierwszym kwartale 2020 roku aresztowanych zostało 31 osób.

Ważnym czynnikiem w walce z przestępczością jest skuteczność w poszukiwaniu osób na podstawie listów gończych, nakazów doprowadzenia do zakładów karnych lub aresztów śledczych, a także do ustalenia miejsca pobytu. W analizowanym okresie policjanci zatrzymali 178 poszukiwanych osób, które ukrywały się przed wymiarem sprawiedliwości.

Policjanci Zespołu ds. Nieletnich ustalili w tym kwartale  37 nieletnich, którzy popełnili łącznie 50  przestępstw. Były to kradzieże, włamania, rozboje oraz uszkodzenia rzeczy.

Codzienna służba stargardzkich policjantów to także różnego rodzaju działania prewencyjne ukierunkowane na zapewnienie ładu i porządku publicznego, które przeprowadzane są na terenie całego powiatu, a także szeroko rozumiana profilaktyka dotycząca opisu metod oraz działań różnych oszustów.  

 

Źródło: KPP w Stargardzie
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Coolturalne Wakacje - power & fire. Galeria