Dzisiaj jest: 13.4.2021, imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy

Ruszył Spis Powszechny

Dodano: 2 tygodnie temu
Redakcja poleca!

Rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021.

Ruszył Spis Powszechny

Jest przeprowadzany co 10 lat. To największe badanie statystyczne nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. NSP jest tym momentem w życiu narodu, kiedy Państwo pyta „ilu nas jest”, „kim jesteśmy”, „jak żyjemy” oraz o inne istotniejsze informacje związane z funkcjonowaniem społeczeństwa.
 

Spis powszechny dostarcza urzędom statystycznym szczegółowych informacji o liczbie ludności i jej rozmieszczeniu, strukturze demograficznej i zawodowej, sytuacji ekonomicznej i społecznej gospodarstw domowych wraz z informacją o ich warunkach mieszkaniowych. Udział w spisie jest obowiązkowy.
 

Spisem objęci są:

- mieszkańcy Polski - zarówno Polacy, jak i cudzoziemcy,

- stali mieszkańcy Polski, przebywający w czasie spisu za granicą.

Czyli obowiązek spisowy dotyczy każdego z nas. Również wszystkich osób stale zamieszkałych i czasowo przebywających w mieszkaniach, budynkach, obiektach zbiorowego zakwaterowania i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami. Obowiązkowi spisowemu podlegają też osoby fizyczne nie mające miejsca zamieszkania.
 

Metody spisu

Nie tylko sam udział w spisie jest obowiązkowy. Do każdego z nas należy udział w badaniu poprzez samospis internetowy.

Każdy mieszkaniec jest zobowiązany samodzielnie przeprowadzić samospis poprzez  wypełnienie interaktywnego formularza znajdującego się na stronie GUS:  www.spis.gov.pl. Na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych uzupełniamy wymagane dane w interaktywnej aplikacji. Każda osoba dokonująca samospisu jest uwierzytelniana w systemie teleinformatycznym. Aby uzyskać dostęp do danych, osoba spisująca się używa unikalnego hasła. Aplikacja na bieżąco sygnalizuje, czy respondent właściwie wypełnia rubryki.

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz lub nie chcesz spisać się we własnym zakresie, odwiedź Urząd Miejski w Stargardzie. W budynku przy ul. S. Czarnieckiego 17  przygotowane zostało specjalne, bezpieczne stanowisko do samospisu. Chęć skorzystania ze stanowiska można zgłaszać telefoniczne – 91  577 50 67, od poniedziałku do piątku 8:00 - 16:00.

Nie możesz wykonać samospisu internetowego? Zadzwoń na infolinię: 22 279 99 99 i spisz się przez telefon.

Jeśli z jakichś istotnych przyczyn nie spiszesz się przez internet ani przez telefon, skontaktuje się z Tobą rachmistrz – telefonicznie lub bezpośrednio. Zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. nie możesz odmówić mu przekazania danych.
 

Bezpieczeństwo danych

Nie obawiaj się o swoje dane. Są bezpieczne, ponieważ chroni je tajemnica statystyczna. Dane jednostkowe zbierane i gromadzone w badaniach przeprowadzanych w ramach statystyki publicznej są poufne i podlegają szczególnej ochronie. Pracownicy statystyki publicznej są zobowiązani do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Dane pozyskane podczas spisów mogą być wykorzystywane wyłącznie do opracowań, zestawień i analiz statystycznych.
 

A jeśli się nie spiszę lub odmówię przekazania informacji?

Pamiętaj, że udział w spisie jest obowiązkowy – tak stanowi ustawa spisowa. Odmowa udziału w spisie powszechnym grozi karą grzywny na podstawie art. 57 ustawy o statystyce publicznej.
 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdzić, o co zostaniesz zapytany w spisie? Zapoznać się z ustawą spisową? Zweryfikować rachmistrza? A może chcesz dowiedzieć się co by było, gdyby GUS przestał realizować spisy powszechne?  Wejdź na www.spis.gov.pl i bądź na bieżąco!

Źródło: Urząd Miasta Stargard
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Błękitni Stargard - Sokół Ostróda. GALERIA