Jak poprawić jego atrakcyjność turystyczną?
Stargard to miasto, które ze swoją wielosetletnią historią, szczyci się bogatym i zróżnicowanym dziedzictwem. Nagromadzenie zabytków i urok centralnej części miasta jest bardzo znaczącym potencjałem turystycznym. Obecność i działalność dwóch ważnych instytucji- Muzeum Archeologiczno-Historycznego oraz Książnicy Stargardzkiej- wzmacnia ten potencjał.
Mieszkańcy miasta działający w Towarzystwie Przyjaciół Stargardu są zdania, że bogactwo historyczne, piękno oraz historia Stargardu to wciąż niewykorzystany potencjał. Większe rozpropagowanie wiedzy o ofercie turystycznej Stargardu z pewnością zwiększy liczbę turystów odwiedzających to miasto. Rozwijanie spójnych, atrakcyjnych produktów turystycznych to wciąż nisza do zagospodarowania. Potencjał turystyczny z pewnością zwiększać mogą działania związane z twórczym wykorzystaniem Kanału Młyńskiego czy „Stargardzkiej Wenecji”.
Stargard, jako członek Związku Nowej Hanzy, organizował będzie w 2026 Dni Hanzy. Ta międzynarodowa impreza może stać się nie tylko okazją do jednorazowego przyjazdu wielkiej liczby turystów, ale także impulsem do myślenia o programowym, stopniowym zwiększaniu oferty turystycznej. Dodatkową szansą w najbliższych latach będzie, zapoczątkowany ograniczeniami epidemicznymi w 2020 roku, duży zwrot Polaków ku turystyce krajowej.
Podczas konsultacji strategii "Stargard 2030", w rozmowach z mieszkańcami w różnym wieku, często pojawiał się temat zdegradowanego amfiteatru. Miejsce to budzi silne emocje wśród mieszkańców, wspomnienia ciekawych imprez i przeżyć, tęsknotę za świetnością amfiteatru. Piękne położenie amfiteatru oraz jego silna obecność w świadomości różnych grup stargardzian to potencjał do uczynienia zeń nowoczesnego, „Amfiteatru 2.0”- przywrócenia jego pierwotnej funkcji w sposób funkcjonalny i ekologiczny.
źródło: Diagnoza sytuacji społecznej, gospodarczej i przestrzennej na potrzeby strategii "Stargard 2030"
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- Jak wzmocnić potencjał turystyczny Stargardu?