Dzisiaj jest: 29.7.2021, imieniny: Marty, Konstantego, Olafa

W Ińsku, Suchaniu i Chociwlu powstaną instalacje fotowoltaiczne

Dodano: 5 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego dofinansuje powstanie instalacji fotowoltaicznych w czterech gminach naszego regionu.

W Ińsku, Suchaniu i Chociwlu powstaną instalacje fotowoltaiczne

Pieniądze z programu PO RYBY trafi do Starego Czarnowa, Ińska, Suchania i Chociwla.

Środki przeznaczone na instalacje fotowoltaiczne z programu PO RYBY to 200 tys. zł. Dzięki dotacji panele pojawią się na dachu świetlicy wiejskiej w Linówku w gminie Ińsko. Zostanie zamontowanych tam 31 paneli fotowoltaicznych, każdy o mocy 320 Wp. Takie same urządzenia zostaną zamontowane na także na dachu świetlicy w Karkowie w gminie Chociwel. Wszystkie urządzenia oraz ogrzewanie funkcjonujące w budynku są zasilane energią elektryczną. Realizacja zadania jest odpowiedzią na potrzebę ograniczenia rosnących kosztów utrzymania obiektu. Łączna moc zamontowanych paneli fotowoltaicznych wyniesie 18 kWp.

Zielona energia wykorzystywana będzie również w Urzędzie Miejskim w Suchaniu. Obecnie roczne zużycie prądu w tym obiekcie wynosi ok. 26 000 kWh, montaż instalacji wykorzystującej energię słoneczną pozwoli na wyprodukowanie ok. 18 000 kWh, co w znaczący sposób wpłynie na obniżenie kosztów opłat. Suma całkowitej wartości 4 projektów to ok. 315 tys. zł, a łączne dofinansowanie z PO RYBY 2014-2020 wynosi ponad 200 tys. zł.

- Pomorze Zachodnie jest wskazywane w Polsce jako lider w ochronie środowiska- mówi Olgierd Kustosz, wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego. - Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachach domów, bloków, szpitali, instytucji publicznych coraz częściej wpisują się w krajobraz zachodniopomorskich miast, przynosząc korzyści dla środowiska, ale i spore oszczędności. Samorząd Województwa od lat wspiera działania związane z OZE przeznaczając na ten cel m.in. środki z Regionalnego Programu Operacyjnego. Tym razem do beneficjantów trafią środki z PO RYBY 2014-2020. Gratuluję skutecznego aplikowania o fundusze unijne na tak ważne zadanie- dodaje wicemarszałek.


 

Źródło: Urząd Marszałkowski - Zachodniopomorskie
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
15. Maraton MTB. GALERIA. Cz. 2