Dzisiaj jest: 7.3.2021, imieniny: Flicyty, Kajetana, Pauli

Zobacz, jak będzie w SCN

Dodano: 2 tygodnie temu
Redakcja poleca!

Dobiegają końca prace budowlane w Stargardzkim Centrum Nauki.

Zobacz, jak będzie w SCN

To pierwszy tego typu obiekt w naszym mieście. W odtworzonej kamienicy na czterech kondygnacjach będzie 55 interaktywnych eksponatów – matematycznych, fizycznych i technicznych. Jeszcze przed otwarciem SCN dla zwiedzających zaglądamy do projektowanych wnętrz.
 

Każde piętro nawiązywać będzie do historii Stargardu. Odwiedzający poznają średniowiecznych kupców, mieszczan i wojowników. To wszystko w otoczeniu elementów gotyckiej architektury. Dzięki połączeniu historii i nauk ścisłych zwiedzanie kolejnych stanowisk będzie wyjątkową przygodą – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
 

Oprócz wystawy stałej w SCN znajdą się również zajęcia warsztatowe i prezentacje popularnonaukowe – a to wszystko na powierzchni ok. 1000 m2. Ekspozycja zostanie podzielona na cztery części:
 

- Kupcy – zwiedzający pozna źródło potęgi dawnego Stargardu, czyli handel zbożem. Jako kupiec będzie musiał być sprawny rachunkowo, by przeliczyć waluty. Nauczy się także czytać mapy i wytyczać szlaki transportowe po Pomorzu, na tereny Niemiec i do Skandynawii.

- Życie miasta – w tym dziale poznamy m.in. tajniki inżynierii dawnych i obecnych czasów.

- Do broni, na mury! – tutaj zwiedzający sprawdzi się w grach logicznych i strategicznych, a przy okazji zapozna się z zasadami fizyki.

- Innowatorzy – to część poświęcona współczesnemu Stargardowi. Czekają m.in. roboty, a w grze symulacyjnej będzie można zaplanować logistykę transportu towarów na cały świat.

Stargardzkie Centrum Nauki powstaje w odtworzonej kamienicy przy ul. Bolesława Chrobrego 21. Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pierwsi zwiedzający wejdą tam już w połowie 2021 r. Wartość całej inwestycji to prawie 8 000 000 zł. Na ten cel pozyskano 4 000 000 zł dofinansowania z Unii Europejskiej.
 

Wizualizacje: Domino Grupa Architektoniczna Wojciech Dunaj

Źródło: Urząd Miasta Stargard
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
III KONKURS PIOSENKI "Złoty Mikrofon" - wręczanie nagród. Galeria