Dzisiaj jest: 25.2.2021, imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława

Ranking liceów i techników. Jak wypadły stargardzkie szkoły?

Dodano: miesiąc temu Autor:
Redakcja poleca!

Magazyn edukacyjny "Perspektywy" opublikował najnowszy ranking liceów i techników w Polsce.

Ranking liceów i techników. Jak wypadły stargardzkie szkoły?

Znalazły się w nim również stargardzkie placówki. Jakie miejsca zajęły?
           
Zwycięzcą ogólnopolskiego rankingu w kategorii liceów zostało XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie. W województwie zachodniopomorskim na 1. miejscu znalazło się XIII LO w Szczecinie. Wśród 1000 najlepszych liceów znalazła się tylko jedna placówka ze Stargardu. I LO im. Adama Mickiewicza znalazło się na 13. miejscu w województwie oraz na 343. w kraju. W tym roku zaliczyło jednak znaczny wzrost, ponieważ w poprzednich latach klasyfikowane było na niższych miejscach: w 2018- na 481, w 2019- 368 i 2020- 507. Kapituła Rankingu przyznała naszej szkole tytuł "Srebrnej Szkoły 2021". Przyznawany jest on liceom, które zajęły miejsca od 201 do 500 w rankingu.

Licea Ogólnokształcące ocenione zostały za pomocą trzech kryteriów. Są to sukcesy szkoły w olimpiadach (25 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.) oraz wyniki matur z przedmiotów dodatkowych (45 proc.). Do sporządzenia rankingu wykorzystane dane ze źródeł zewnętrznych, m.in. protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych oraz dane Systemu Informacji Oświatowej. W zestawieniu zostały zaprezentowane jedynie szkoły, które uzyskały najlepszą pozycję rankingową.

W ogólnopolskim rankingu techników również znalazła się jedna stargardzka szkoła. Zwycięzcą ogólnopolskim okazało się Technikum Mechatroniczne nr 1 (ZSLiT nr 1) w Warszawie, a wojewódzkim- Technikum Organizacji i Zarządzania (ZS nr 8) w Szczecinie. 25. miejsce w województwie zajęło Technikum Zawodowe nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Stargardzie. W rankingu wojewódzkim sklasyfikowane zostały jeszcze dwa technika z naszego miasta: na 26. miejscu- Technikum Zawodowe nr 5, a na 32- Technikum Zawodowe nr 1 (ZS nr 1 im. Mieszka I).

Metodologia klasyfikacji techników była podobna do tej w rankingu liceów, lecz kapituła brała pod uwagę także wyniki egzaminu zawodowego. Udział sukcesów w olimpiadach w stosunku do ogólnego wyniku wyniósł 20 proc., matury z przedmiotów obowiązkowych- 20 proc., matury z przedmiotów dodatkowych- 30 proc., a egzaminu zawodowego- 30 proc.

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" przygotowała ranking już po raz dwudziesty trzeci. Zaprezentowała w nim 1000 liceów i 500 techników, których uczniowie osiągnęli w roku szkolnym 2019/2020 najlepsze wyniki z egzaminów maturalnych (a w przypadku techników- także z egzaminów zawodowych), a także odnieśli znaczące sukcesy w ogólnopolskich i międzynarodowych olimpiadach przedmiotowych.

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
PGE Spójnia Stargard - Enea Zastal BC Zielona Góra. GALERIA