Dzisiaj jest: 7.3.2021, imieniny: Flicyty, Kajetana, Pauli

Jest harmonogram prac budowlanych dla odcinka drogi w Kunowie

Dodano: miesiąc temu
Redakcja poleca!

Firma Strabag zajmie się gruntowną przebudową odcinka drogi powiatowej 1703Z, biegnącej przez Kunowo w gminie Kobylanka.

Jest harmonogram prac budowlanych dla odcinka drogi w Kunowie

Ta długo oczekiwana inwestycja przez mieszkańców Kunowa została dofinansowana z Rządowego Funduszu Dróg (dawniej Funduszu Dróg Samorządowych). Powiat Stargardzki otrzymał dofinansowanie przedsięwzięcia po złożeniu wniosku, który został uwzględniony w ramach ubiegłorocznego podziału rządowych dotacji, mających finansowo wesprzeć samorządowe inwestycje w infrastrukturę komunikacyjną.
 

Starania o dotację na przebudowę odcinka drogi w Kunowie Powiat Stargardzki podjął już latem 2019 r., składając do Wojewody Zachodniopomorskiego wniosek o dofinansowanie przebudowy drogi. W ramach przeprowadzonego wówczas naboru, zadanie to umieszczono na liście rezerwowej inwestycji, zakwalifikowanych do finansowego wsparcia z rządowego funduszu. Jesienią ubiegłego roku, projekt przebudowy drogi w Kunowie znalazł się już na liście podstawowej, otwierając tym samym możliwość zawarcia umowy z Wojewodą o przekazaniu dotacji na przebudowę drogi.
 

Przyznana formalnie dotacja umożliwiła z kolei ogłoszenie i rozstrzygnięcie przetargu na wyłonił wykonawcę prac budowlanych. W grudniowym przetargu za najkorzystniejszą uznano ofertę firmy Starbag, która zajmie się przebudową drogi.
 

Ekipy Strabag- u prace budowlane rozpoczną od km 1,764 do km 3,453 drogi, której odcinek biegnie przez całą miejscowość Kunowo. To szczególnie zniszczona trasa o nawierzchni w złym stanie technicznym. Kierowcy już od wielu lat pokonywali w Kunowie tor przeszkód, usiłując przejechać po licznych wyrwach, wybojach, wykruszonych łatach i zapadnięciach praktycznie na całej szerokości jezdni.
 

Harmonogram prac obejmuje więc przebudowę całej drogi, razem z wykonaniem wzmocnienia podbudowy i nowej nawierzchni jezdni. Kluczowy będzie też montaż kanalizacji deszczowej, która zapewni prawidłowe odwodnienie wyremontowanej drogi. Wykonawca przebuduje ogółem odcinek o długości ponad 2 km. W zakresie robót ujęto również budowę chodników i ścieżek rowerowych, wygodnych zjazdów do posesji, a także dwóch zatok autobusowych oraz nowych miejsc parkingowych.
 

Po przebudowie droga zyska nawierzchnie zdolną  przenieść 115 kN dopuszczalnego nacisku na oś. Ma to niebagatelne znaczenie, ponieważ odcinek przez Kunowo wykorzystywany jest również w ruchu tranzytowym do Parku Przemysłowego w nieodległym Stargardzie- Kluczewie. Jezdnia o szerokości 6 metrów i parametrach drogi powiatowej, zapewni również komfort jazdy kierowcom i mieszkańcom Kunowa.
 

Całkowity koszt jej przebudowy oszacowano na blisko 12 mln zł, w tym kwota 6 mln zł  zostanie przekazana z Rządowego Funduszu Dróg, co stanowi 50 proc. wartości całej inwestycji. Rozpoczęcie przebudowy odcinka w Kunowie jest kontynuacją trwającej od 2013 r. modernizacji drogi powiatowej, zakończonej wówczas przed tablicą obszaru zabudowanego miejscowości Kunowo. Przebudowana droga powinna być gotowa we wrześniu tego roku.
 

Na zdjęciach: odcinek drogi powiatowej 1703Z w Kunowie, z wyeksponowanymi tablicami informacyjnymi o dofinansowaniu z rządowego funduszu- stan przed rozpoczęciem prac budowlanych.

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
III KONKURS PIOSENKI "Złoty Mikrofon" - wręczanie nagród. Galeria