Dzisiaj jest: 13.4.2021, imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy

Budowa domu systemem gospodarczym - jaki koszt?

Dodano: 3 miesiące temu Autor:

Budowa domu to dla znacznej części ludzi największy wydatek w życiu. Nic więc dziwnego, że inwestorzy poszukują oszczędności. Dlatego aż połowa domów w Polsce budowanych jest metodą gospodarczą.

Budowa domu systemem gospodarczym - jaki koszt?

Budowa domu to dla znacznej części ludzi największy wydatek w życiu. Nic więc dziwnego, że inwestorzy poszukują oszczędności. Dlatego aż połowa domów w Polsce budowanych jest metodą gospodarczą. Poniżej wyjaśniono, na czym polega oraz jakie są potencjalne oszczędności wynikające z budowy domu systemem gospodarczym.

Dom budowany systemem gospodarczym a zleconym - podstawowe różnice

Budowa domu systemem gospodarczym to przede wszystkim dużo więcej obowiązków inwestora. Samodzielnie wykonuje on proste prace budowlane, poszukuje i dostarcza materiały budowlane oraz wynajmuje mniejsze ekipy budowlane do robót wymagających wiedzy i specjalistycznego sprzętu. Ten system budowy domu jest polecany dla osób, które posiadają podstawową wiedzę budowlaną i dysponują czasem. Budowa domu systemem gospodarczym doskonale sprawdza się również gdy buduje się dom bez kredytu i kolejne etapy budowy można realizować bez konieczności przestrzegania terminów wymaganych przez bank. Ten system pozwala na osiągnięcie sporych oszczędności. Znacznie szybsza i komfortowa jest budowa domu systemem zleconym. W tym przypadku do obowiązków inwestora należy znalezienie firmy, która zajmie się budową domu. Budowa domu systemem zleconym doskonale sprawdza się w przypadku osób zapracowanych oraz gdy inwestycja realizowana jest w kredycie hipotecznym i poszczególne etapy muszą odbywać się w terminach określonych umową.

Oszczędności wynikające z budowy domu systemem gospodarczym

W pierwszej kolejności nasuwa się myśl, że oszczędności wynikają z samodzielnego wykonywania prac budowlanych. Jednak znaczne obniżenie kosztów udowy domu systemem gospodarczym to kupno materiałów budowlanych. Firmy kompleksowo zajmujące się budową i dostawą materiałów narzucają swoje marże, których wysokość sięga nawet 30%. Dodatkowo możliwość wyboru ekip budowlanych do poszczególnych prac budowlanych sprawia, że unikniemy przepłacenia. Trudno określić jakie oszczędności wynikają z budowy domu systemem gospodarczym. Wiele zależy jakie rabaty uda się wynegocjować w hurtowniach budowlanych. Bardzo optymistyczny wariant zakłada, że oszczędności wynikające z budowy domu systemem gospodarczym sięgają nawet 20 % w porównaniu do systemu zleconego. Oszczędności warto dobrze wykorzystać np. na wyposażenie domu w nowoczesne technologie, do których zalicza się panele fotowoltaiczne, rekuperacja, pompa ciepła czy przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków. O budowie ostatnich z wymienionych nie decyduje wyłącznie inwestor. Przydomowe oczyszczalnie ścieków są rozwiązaniem alternatywnym dla szamb, a ich montaż jest możliwy w miejscach, gdzie brak zbiorczej sieci kanalizacji sanitarnej. Wzrost zainteresowania przydomowymi oczyszczalniami w ostatnich latach wynika z ich taniej w porównaniu do szamba eksploatacji. Pozwala to na zwrot inwestycji już po 3-4 latach. Warunkiem opłacalności inwestycji w przydomową oczyszczalnię ścieków jest brak wystąpienia awarii urządzenia. Przydomową oczyszczalnią ścieków słynącą ze swej bezawaryjnej pracy jest urządzenie NV. W oczyszczalni NV do minimum ograniczono ilość części elektrycznych, ruchomych i wymiennych. Oczyszczalnia NV wyróżnia się prostą budową i obsługą, co przekłada się na jej bezawaryjną pracę. Ponadto producent udziela dwudziestoletniej gwarancji na przydomową oczyszczalnię ścieków NV.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Błękitni Stargard - Sokół Ostróda. GALERIA