Dzisiaj jest: 3.12.2021, imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery

Policja wystawia mandaty za brak maseczek

Dodano: rok temu Autor:
Redakcja poleca!

Od 13 marca do 6 listopada stargardzka policja wystawiła

Policja wystawia mandaty za brak maseczek

242 mandaty za uchylanie się od obowiązku noszenia maseczki. Mimo to nadal wielu stargardzian nie stosuje się do tego obowiązku.

Od 10 października ponownie obowiązują przepisy dotyczące obowiązku zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Obowiązek ten dotyczy całego kraju, również Stargardu. Jednak na ulicach można spotkać wiele osób, które tego nie przestrzegają i nie zamierzają. Za brak maski grozi mandat w wysokości 500 zł. Policja może nie tylko nałożyć mandat, ale też pouczyć lub skierować do sądu wniosek o ukaranie. Sprawa może też być przekazana do Sanepidu, gdzie kary administracyjne wynoszą od 5 do nawet 30 tys. zł.

Nadkom. Artur Grenda, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Stargardzie poinformował, że w okresie od 13 marca do 6 listopada 2020 r. na terenie powiatu stargardzkiego zostały nałożone 242 mandaty karne za nieprzestrzeganie obostrzeń epidemicznych wynikających z Rozporządzenia Rady Ministrów. W związku z naruszeniem przepisów w zakresie obostrzeń epidemicznych do Sądu Rejonowego w Stargardzie II Wydział Karny skierowano 15 wniosków o ukaranie. Nadkom. Artur Grenda przypomina również, że na podstawie Kodeksu Wykroczeń za czyny odpowiada osoba, która ukończyła 17 lat.

Mieszkańcy miasta w różny sposób tłumaczą dlaczego nie noszą maseczki. Część z nich uważa, że takiego nakazu nie wprowadza się rozporządzeniem, ponieważ musi to być ustawa. Inni uważają, że szpitale w Polsce od zawsze były zatłoczone i brakowało w nich łóżek, lekarzy, sprzętu i leków, więc trudno uwierzyć w pandemię. Kolejni tłumaczą się problemami z oddychaniem i chorowaniem na astmę. Od takich osób wymagane jest noszenie przy sobie zaświadczenia od lekarza o niemożności zasłaniania nosa i ust z powodów zdrowotnych.

Zdaniem wielu lekarzy noszenie maseczek może zwiększyć bezpieczeństwo zarówno osób noszących maseczki, jak i osób w najbliższym otoczeniu. Powinno się wykazać szacunek i solidarność do innych osób, szczególnie starszych, które najczęściej są obciążone różnymi chorobami. Nieumyślnie można przenieść bezobjawowo na nich zakażenie i ich los zależy od tego czy nosimy maseczki, myjemy ręce i utrzymujemy dystans.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Rodzinny Poranek Muzyczny - Na ludową nutę. GALERIA