Dzisiaj jest: 17.1.2021, imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana

Świąteczne zwyczaje polskich konsumentów 2020

Dodano: 2 miesiące temu Autor:
Redakcja poleca!

Ile Polacy zamierzają wydać na święta w 2020 roku? Jak będą kształtowały się wydatki? Jakie są oczekiwane prezenty przez nich?

Świąteczne zwyczaje polskich konsumentów 2020

Nadchodzą święta w tym nieprzewidywalnym i bardzo ciężkim 2020 roku, a wraz z nimi świąteczne zakupy. Jak będą wyglądały świąteczne wydatki i zakupy prezentów w związku z panująca pandemią koronawirusa?

Już po raz 23 zostało przygotowane międzynarodowe badanie dotyczące świątecznych zachowań konsumentów. Jak według raportu „Zakupy Świąteczne 2020” przygotowanego przez firmę Deloitte, będą wyglądały wydatki w Polsce.

Jak można się łatwo domyślać, z racji gorszej sytuacji wielu Polaków, średnia kwota wydana na tegoroczne święta będzie znacznie mniejsza. W tym roku na podróże, prezenty, żywność i spotkania z rodziną i bliskimi, wydamy średnio 1318 zł – jest to spadek aż o 29% względem badania z zeszłego roku (1851 PLN).

Dla porównania w Hiszpanii ma to być na poziomie 1660, w Niemczech 1575, we Włoszech 1174, zaś w niewielkiej Holandii zaledwie 945.  W wymienionych krajach wydatki mają być mniejsze o ponad 40%.

Jak będą wyglądały szacowane wydatki Polaków w okresie świątecznym?

 • Na podróże wydamy zaledwie średnio 58 zł – spadek o ponad 70% względem ubiegłego roku,

 • Wydatki na prezenty zostaną utrzymane na zbliżonym poziomie (planowany jest spadek zaledwie o około 8%). Kwota 680 zł to ponad połowa świątecznego koszyka wydatków.

 • Na żywność i napoje wydamy średnio 430 zł – mniej o około 33% niż w poprzednie święta.

 • Świąteczna rozrywka i inne przyjemności wg raportu mają kosztować średnio 150 zł – spadek o 43%.

Jak widać największe spadki są tam, gdzie wprowadzono największe restrykcje w związku z epidemią. Na podróże i rozrywkę wydamy zdecydowanie mniej przez obowiązujące ograniczenia w obu branżach. A skoro w tych elementach pojawią się znaczące oszczędności w budżetach polskich rodzin, to nie trzeba będzie aż tak drastycznie zmniejszać kosztów na prezentach czy na zakupach spożywczych (choć tutaj i tak widoczne będą oszczędności).
Wpływ na mniejsze świąteczne wydatki dla 62% ankietowanych ma sytuacja epidemiczna i wprowadzone ograniczenia. Dla 60% powodem jest niestabilna sytuacja gospodarcza, a dla 53% rosnące koszty życia (w tym znaczące podwyżki cen żywności w tym roku).

Jak Polacy zamierzają spędzać święta i okres przedświąteczny?

Ponad 70% deklaruje unikanie miejsc publicznych i spędzenie większej ilości czasu w domu. 62% planuje dokonać zakupów wcześniej, by uniknąć stania w kolejkach i zatłoczonych sklepów, zaś 67% chce ograniczyć wizyty w sklepach stacjonarnych. Do tego 32% planuje więcej zakupów online. Mniej na konsumpcję w Boże Narodzenie planuje wydać aż 56% Polaków, a 64% ma ograniczyć lub zrezygnować z rodzinnych wyjazdów.
Ponad 50% respondentów wskazywało na czynniki wpływające na zmniejszenie wydatków świątecznych w 2020 roku:

 • ograniczenia związane z pandemią (62%),

 • niestabilność gospodarcza (60%),

 • wyższe koszty życia (53%),

 • chęć oszczędzania (42%),

 • gorsza sytuacja finansowa (33%).

Z kolei zaledwie 20% respondentów wskazało na czynniki zwiększające ich świąteczne wydatki w 2020 roku:

 • promocje i rabaty (25%),

 • lepsza sytuacja finansowa (21%),

 • wydatki spowodowane pandemią (20%),

 • kupno prezentów dla większe liczby osób (20%),

 • niezbędne wymiana przedmiotów domowych lub osobistych na nowe (19%).


Jak wyglądają prezentowe oczekiwania?

Na koniec jeszcze słowo o prezentach. Jakie są najbardziej pożądane prezenty przez polki i polaków? Panie najbardziej będą zadowolone z kosmetyków i perfum, później z pieniędzy (także bonów), odzieży, obuwia i akcesoriów. Dalej są dobra luksusowe (np. biżuteria) i na 5 miejscu usługi Wellness.
Wśród panów na prezent najbardziej będą cenione pieniądze, później gadżety elektroniczne, a podium zamykają kosmetyki i perfumy. Dalej są prezenty z kategorii zabawki i hobby (w tym książki czy gry) oraz produkty spożywcze (w tym napoje i smakołyki).


Materiał przygotowany na podstawie raporty „Zakupy Świąteczne 2020” przygotowanego przez firmę Deloitte.

Źródło: Raport „Zakupy Świąteczne 2020” - Deloitte
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
PGE Spójnia Stargard - Legia Warszawa. Galeria