Dzisiaj jest: 18.1.2021, imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Obwodnica otwarta, szybciej w drodze do Szczecina

Dodano: 2 miesiące temu
Redakcja poleca!

W sobotę, 28 listopada, otwarto dla ruchu drugą jezdnię obwodnicy Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniewa.

Obwodnica otwarta, szybciej w drodze do Szczecina

Nowa droga usprawni ruch pomiędzy Stargardem, a Szczecinem.

Obwodnica Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniewa została oddana do użytku w 2007 roku. Była to droga jednojezdniowa o dwóch kierunkach ruchu. Od początku jazda tym odcinkiem drogi ze Stargardu do Szczecina sprawiała trudności kierowcom. Przez kilka lat doszło tam do wielu wypadków, w tym śmiertelnych. W 2014 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podjęła decyzję o rozdzieleniu pasów ruchu barierą linową. Rozwiązanie to zapobiegło dalszym wypadkom śmiertelnym, ale docelowo konieczna była budowa drugiej jezdni. Właśnie się ona zakończyła.

W sobotę, 28 listopada, nową jezdnią przejechali pierwsi kierowcy. Od teraz odcinek między Stargardem i Szczecinem jest już drogą ekspresową S10. Inwestycja kosztowała 89 milionów złotych i była dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prace wykonało konsorcjum firm Strabag Infrastruktura Południe i Strabag.

Druga nitka obwodnicy Kobylanki ma 6,5 km długości. W ramach inwestycji powstała również droga wspomagająca Niedźwiedź-Zdunowo o długości 3,2 km oraz łącznica na węźle Motaniec. Realizacja drugiej jezdni zwiększy bezpieczeństwo ruchu oraz ujednolici parametry techniczne odcinka względem pozostałych odcinków drogi krajowej nr 10. Dzięki temu skróci się czas przejazdu, powstaną oszczędności paliwa oraz poprawi się komfort jazdy. Celem inwestycji jest stworzenie bezpiecznego odcinka drogi ekspresowej zapewniającego wysoki komfort dalekobieżnego ruchu drogowego o dużych prędkościach podróży oraz wybudowanie odcinka drogi ekspresowej o parametrach zgodnych z obowiązującymi warunkami technicznymi.

Zastosowanie nowoczesnych materiałów i technologii, w tym wysokiej jakości nawierzchni, systemów odwodnienia, systemów bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz efektywnych urządzeń ochrony środowiska (zabezpieczeń akustycznych, urządzeń do podczyszczania wód opadowych, nasadzeń zieleni itd.) przyczyni się do zmniejszenia uciążliwości drogi ekspresowej dla środowiska oraz polepszy warunki bezpieczeństwa ruchu samochodowego. Korzyścią jest również to, że nowa droga poprawi przepustowość odcinka, zwiększy swobodny ruch, zmniejszy ryzyko oraz ciężkość wypadków oraz ograniczy emisję spalin i hałasu w stosunku do obecnie eksploatowanych dróg.

Źródło foto: GDDKiA

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
PGE Spójnia Stargard - Legia Warszawa. Galeria