Niedawno więzienie wizytowali stargardzcy radni.
Na początku października nastąpiło oficjalne otwarcie nowych zabudowań Zakładu Karnego w Stargardzie. Podczas inwestycji rozbudowy więzienia, która trwała 3 lata, powstała hala produkcyjna, dwa pawilony penitencjarne, budynek administracyjny, pralnia, kuchnia, magazyny i śluza wjazdowa. Nowe zabudowania pomieszczą w sumie 516 osadzonych, a docelowo jednostka ma mieścić 1032 więźniów. W kolejnych latach przewidziane są do budowy następne pawilony penitencjarne.
Radni wizytowali Zakład Karny
9 października wizytację nowo powstałych pawilonów penitencjarnych z zapleczem gospodarczo-administracyjnym Zakładu Karnego odbyli członkowie Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej. Miała ona na celu zapoznanie się z nowymi kierunkami kształcenia zawodowego osadzonych. Powstanie pracowni gastronomicznej i cukierniczej w jednym kompleksie pozwoliło na uatrakcyjnienie nauki poprzez otwarcie w placówce nowego kierunku- cukiernik. W przyszłym roku planowane jest otwarcie kolejnego kierunku kształcenia- operator obrabiarek skrawających.
Od ponad dwóch lat absolwenci Centrum Kształcenia Ustawicznego w Stargardzie, którzy ukończyli kurs kwalifikacyjny w zawodzie ślusarza zatrudnieni są w stargardzkiej firmie i wykonują pracę w hali produkcyjnej, która znajduje się na terenie Zakładu Karnego. Również absolwenci, którzy ukończyli kurs kwalifikacyjny w zawodzie kucharza zatrudnieni są w lokalnej cukierni. Resocjalizacja przez naukę, a tym bardziej naukę połączoną z pracą przynosi coraz lepsze efekty. Po zakończeniu odbywania kary pozbawienia wolności słuchacze bez większych problemów odnajdą się na rynku pracy i przyszłym życiu.
Powstaną nowe kierunku kształcenia
Szacunkowa wartość wszystkich inwestycji to około 50 milionów złotych i finansowana jest z rezerwy celowej w ramach Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2017-2020 z funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Dzięki uzyskanym środkom będzie możliwość uruchomienia nowych kierunków kształcenia osadzonych w zawodach kucharza i piekarza oraz docelowo operatora obrabiarek numerycznych.
Cała reforma, którą realizuje Zakład Karny w Stargardzie w ramach powyższego programu, ma czynić Służbę Więzienną po prostu tańszą, bardziej efektywną i nakierowaną na jak najlepszą realizację zadań nałożonych na naszą formację. Realizacja programu istotnie poprawi skuteczność działań SW w zakresie ochrony i poprawy bezpieczeństwa społeczeństwa przed sprawcami przestępstw oraz zapewni bezpieczeństwo na terenie jednostek penitencjarnych pracownikom więziennictwa i funkcjonariuszom.
Źródło foto: ZK Stargard
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- Zakład Karny się powiększa. Było 516 osadzonych, będzie 1032