Dzisiaj jest: 23.1.2021, imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy

Zakład Karny się powiększa. Było 516 osadzonych, będzie 1032

Dodano: 2 miesiące temu Autor:

W zeszłym miesiącu oddano do użytki rozbudowany Zakład Karny w Stargardzie.

Zakład Karny się powiększa. Było 516 osadzonych, będzie 1032

Niedawno więzienie wizytowali stargardzcy radni.

Na początku października nastąpiło oficjalne otwarcie nowych zabudowań Zakładu Karnego w Stargardzie. Podczas inwestycji rozbudowy więzienia, która trwała 3 lata, powstała hala produkcyjna, dwa pawilony penitencjarne, budynek administracyjny, pralnia, kuchnia, magazyny i śluza wjazdowa. Nowe zabudowania pomieszczą w sumie 516 osadzonych, a docelowo jednostka ma mieścić 1032 więźniów. W kolejnych latach przewidziane są do budowy następne pawilony penitencjarne.

Radni wizytowali Zakład Karny

9 października wizytację nowo powstałych pawilonów penitencjarnych z zapleczem gospodarczo-administracyjnym Zakładu Karnego odbyli członkowie Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej. Miała ona na celu zapoznanie się z nowymi kierunkami kształcenia zawodowego osadzonych. Powstanie pracowni gastronomicznej i cukierniczej w jednym kompleksie pozwoliło na uatrakcyjnienie nauki poprzez otwarcie w placówce nowego kierunku- cukiernik. W przyszłym roku planowane jest otwarcie kolejnego kierunku kształcenia- operator obrabiarek skrawających.

Od ponad dwóch lat absolwenci Centrum Kształcenia Ustawicznego w Stargardzie, którzy ukończyli kurs kwalifikacyjny w zawodzie ślusarza zatrudnieni są w stargardzkiej firmie i wykonują pracę w hali produkcyjnej, która znajduje się na terenie Zakładu Karnego. Również absolwenci, którzy ukończyli kurs kwalifikacyjny w zawodzie kucharza zatrudnieni są w lokalnej cukierni. Resocjalizacja przez naukę, a tym bardziej naukę połączoną z pracą przynosi coraz lepsze efekty. Po zakończeniu odbywania kary pozbawienia wolności słuchacze bez większych problemów odnajdą się na rynku pracy i przyszłym życiu.

Powstaną nowe kierunku kształcenia

Szacunkowa wartość wszystkich inwestycji to około 50 milionów złotych i finansowana jest z rezerwy celowej w ramach Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2017-2020 z funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Dzięki uzyskanym środkom będzie możliwość uruchomienia nowych kierunków kształcenia osadzonych w zawodach kucharza i piekarza oraz docelowo operatora obrabiarek numerycznych.

Cała reforma, którą realizuje Zakład Karny w Stargardzie w ramach powyższego programu, ma czynić Służbę Więzienną po prostu tańszą, bardziej efektywną i nakierowaną na jak najlepszą realizację zadań nałożonych na naszą formację. Realizacja programu istotnie poprawi skuteczność działań SW w zakresie ochrony i poprawy bezpieczeństwa społeczeństwa przed sprawcami przestępstw oraz zapewni bezpieczeństwo na terenie jednostek penitencjarnych pracownikom więziennictwa i funkcjonariuszom.

Źródło foto: ZK Stargard

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
PGE Spójnia - Polski Cukier Toruń. GALERIA