Dzisiaj jest: 13.4.2021, imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy

Będą nowe znaki drogowe w Polsce

Dodano: 7 miesięcy temu Autor:

Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace nad uzupełnieniem i doprecyzowaniem obowiązujących regulacji z zakresu znaków i sygnałów drogowych,

Będą nowe znaki drogowe w Polsce

a także wprowadzeniem nowych znaków pionowych wraz z ich wzorami graficznymi.

Rozpoczęte prace dotyczą legislacji nad nowelizacją rozporządzeń w sprawie znaków i sygnałów drogowych oraz w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Zmiany te wpłyną m.in. na sposób i zakres informacji przekazywanych kierującym pojazdami, a w konsekwencji przyczynią się do wzrostu bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego oraz komfortu podróżowania.

Zmiany dotyczące znaków wprowadzą możliwość umieszczania takich znaków jak "automatyczna kontrola prędkości" i "automatyczna kontrola średniej prędkości". Ponadto projekty rozporządzeń wprowadzają nowe znaki: śródmiejska strefa płatnego parkowania, zbiorcza tablica informacyjna, tablice wskaźnikowe na drodze ekspresowej umieszczane przed pasem wyłączania.

Znak śródmiejska strefa parkowania powstał w odpowiedzi na nowelizację ustawy o drogach publicznych, która takie strefy wprowadziła. Oznacza wjazd do strefy, w której za postój pojazdu samochodowego jest pobierana opłata. Zbiorcza tablica informacyjna będzie informowała o obiektach dla podróżnych znajdujących się przy drodze. Znak będzie również informował o odległości do kolejnej stacji paliw. Projektowane rozporządzenie wprowadza też odpowiednie znaki informujące kierowców o odległości do zjazdu z drogi ekspresowej. Będą one umieszczane w odległości 300 m, 200 m i 100 m przed pasem wyłączania. Dotychczas takie znaki były przewidziane jedynie dla autostrad.

Nie został wskazany termin obowiązywania nowych znaków. Projekty rozporządzeń zostały przekazane do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji publicznych.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Błękitni Stargard - Sokół Ostróda. GALERIA