Dzisiaj jest: 13.4.2021, imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy

Będą zmiany w Prawie o ruchu drogowym, m.in. dotyczące praw jazdy

Dodano: 9 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

W piątek Sejm przyjął pakiet deregulacyjny dla kierowców.

Będą zmiany w Prawie o ruchu drogowym, m.in. dotyczące praw jazdy

W piątek Sejm przyjął pakiet deregulacyjny dla kierowców. W noweli Prawa o ruchu drogowym pojawiły się zmiany dotyczące m.in. rejestracji pojazdów oraz posiadania przy sobie prawa jazdy.

Posłowie przyjęli nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nowe przepisy prawa drogowego i ich nowelizacje zazwyczaj wywołują lawinę krytycznych komentarzy oraz złych emocji. W tym przypadku może być zdecydowanie inaczej, ponieważ nowelizacja wprowadza szereg ułatwień dla właścicieli pojazdów i kierujących pojazdami oraz uproszczeń w procedurach związanych z rejestracją pojazdów.

Najnowsze zmiany przewidują, że nie będzie już obowiązku posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy podczas kontroli drogowej. Policjanci będą sprawdzać dane kierowcy wraz z jego uprawnieniami w centralnej ewidencji kierowców. Zgodnie z obecnymi przepisami za brak prawa jazdy podczas kontroli grozi mandat w wysokości 50 zł.

Według przepisów przegłosowanych przez posłów nieobowiązkowa będzie już karta pojazdu oraz naklejka z numerem rejestracyjnym pojazdu, która znajduje się na przedniej szybie auta. Nie będzie trzeba również wymieniać tablic rejestracyjnych po zmianie właściciela. Sprzedawcy nowych aut będą mogli zarejestrować je przez internet.

Rząd zapowiadał, że z nowelizacją przepisów będzie chciał wprowadzić również inne zmiany. Padały pomysły, by zabierać prawo jazdy kierowcom, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość o 50 km/h nawet poza terenem zabudowanym oraz by ujednolicić dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym przez całą dobę. Zapowiadane zmiany nie wejdą jednak w życie.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Błękitni Stargard - Sokół Ostróda. GALERIA