Dzisiaj jest: 26.1.2021, imieniny: Lutosława, Normy, Pauliny

PZPN uchwalił zasady na nowy sezon. Będzie mniej spadkowiczów

Dodano: 6 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

Powoli kończy się w Polsce sezon 2019/2020.

PZPN uchwalił zasady na nowy sezon. Będzie mniej spadkowiczów
Wiemy już, jak będą wyglądały kolejne rozgrywki.

W sobotę odbędzie się ostatnia kolejka w Fortuna I lidze oraz II lidze. Później jeszcze tylko baraże o awans na wyższy szczebel (wtorek i piątek) i będzie można przygotowywać się do nowego sezonu w polskiej piłce.

Na piątkowym posiedzeniu zarząd PZPN podjął decyzje dotyczące organizacji rozgrywek w sezonie 2020/2021. Największą rewolucję przechodzić będzie PKO Ekstraklasa. Ze względu na późniejszy niż zwykle start rozgrywek i napięty kalendarz zrezygnowano z rundy finałowej. Odbędzie się 30 kolejek, a pierwsza rozpocznie się 21 sierpnia. Finał sezonu przewidziano na 16 maja 2021. To ze względu na mistrzostwa Europy, które odbędą się w czerwcu i lipcu.

Mniej drużyn będzie musiało się martwić o utrzymanie. To efekt powiększenia PKO Ekstraklasy, które jest planowane na sezon 2021/2022. Od tej kampanii na najwyższym szczeblu będzie grało 18 drużyn. To natomiast oznacza, że w najbliższym sezonie z PKO Ekstraklasy spadnie tylko jeden zespół.

To ma oczywiście wpływ na inne poziomy szczebla centralnego. Z Fortuna I ligi spadnie również tylko jeden zespół. Trzy drużyny będą spadać z II ligi. Tu jest trochę inaczej, bo ze względu na spór o ustalenie kolejności w jednej z grup III ligi do II ligi zostały dopuszczone Hutnik Kraków i Motor Lublin. To oznacza, że w kolejnym sezonie II ligi zagra 19, a nie jak zwykle 18 drużyn. Utrzyma się, zatem zespół, który zajmie 16. miejsce.

Inaczej jest w obecnym sezonie, w którym trzeba zająć 14. lokatę i wyprzedzić czterech rywali żeby się utrzymać. Do tego trzeba zdobyć rekordowo dużo punktów. Przykładem tego są Błękitni Stargard, którzy mają 44 punkty, ale nie są pewni utrzymania, a znajdują się w bardzo trudnej sytuacji. Nasz zespół musi wygrać w sobotę z rezerwami Lecha Poznań żeby utrzymać się na szczeblu centralnym.

Zmiany regulaminowe to kolejny argument za tym żeby zrobić wszystko, aby utrzymać się w II lidze. Kolejny sezon może być teoretycznie łatwiejszy. Jeszcze bardziej opłacalny jest teraz awans z II do Fortuna I ligi oraz z zaplecza do PKO Ekstraklasy. W wyższych ligach można liczyć na wsparcie od tytularnych sponsorów rozgrywek oraz spore fundusze z praw TV.

Nowy sezon Fortuna I ligi oraz II ligi rozpocznie się 29 sierpnia. Wcześniej ma ruszyć rywalizacja w Totolotek Pucharze Polski. I oraz II liga ma zakończyć się 12-13 czerwca, a w kolejnym tygodniu odbędą się baraże (16 i 20 czerwca). Zasady awansów w przeciwieństwie do spadków pozostają niezmienne.

W przyszłym sezonie w Totolotek Pucharze Polski, PKO Ekstraklasie, Fortuna I lidze oraz II lidze kluby będą uprawnione do dokonania pięciu zmian w trakcie meczu. Trenerzy będą mogli dokonywać korekt w przerwie po pierwszej połowie oraz trzech turach w czasie gry. To pomysł znany z innych europejskich lig jednak w Polsce będzie obowiązywał dopiero od nowego sezonu.

Również w piątek ustalono, jakie konkretnie wsparcie z pakietu pomocowego dostaną kluby z poszczególnych lig. Każdy klub PKO Ekstraklasy dostanie 1,843 mln zł. W Fortuna I lidze będzie to 527 tys., a w II lidze 289 tys. III-ligowcy otrzymają 46 tys.

 
Materiał sponsorowany
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
PGE Spójnia - Polski Cukier Toruń. GALERIA