Dzisiaj jest: 3.7.2020, imieniny: Anatola, Jacka, Mirosławy

Kryzys uderza w stargardzką oświatę

Dodano: miesiąc temu Autor:
Redakcja poleca!

Z powodu ograniczenia wydatków Urząd Miasta nie przeprowadzi inwestycji w dwóch stargardzkich szkołach.

Kryzys uderza w stargardzką oświatę

Dzięki temu w miejskiej kasie pozostanie 203 tysiące złotych.

We wtorek (26.05) radni Rady Miejskiej podjęli decyzję o zmianie budżetu miasta na rok 2020. W wyniku ograniczenia rzeczowego robót o 203 000 zł zmniejszą się nakłady finansowe planowanie w dziale Oświata i wychowanie. Samorządowcy w całej Polsce podkreślają, że jedynym racjonalnym rozwiązaniem na kryzys spowodowany epidemią jest powstrzymywanie się od decyzji mogących znacząco i dodatkowo nadwyrężyć kondycję lokalnych budżetów. Mogłoby to zagrozić funkcjonowaniu miast i gmin, a także realizacji obowiązkowych zadań publicznych na rzecz mieszkańców, m.in. właśnie w zakresie oświaty.

Miasto obecnie rezygnuje z modernizacji pokrycia dachowego oraz odwilgocenia ścian budynku Szkoły Podstawowej nr 7. Dzięki temu zaoszczędzi 125 000 zł. W tym roku zostaną wykonane niezbędne prace związane z modernizacją pokrycia dachu. Nie powstanie również Aktywny kompleks siłowy, czyli siłownia plenerowa wraz z zagospodarowaniem terenu przy Szkole Podstawowej nr 10. Wykonane zostanie tylko zagospodarowanie terenu, które umożliwi bezpieczne funkcjonowanie placu zabaw.

- Po szczegółowej analizie zadań realizowanych w obszarze oświaty proponujemy zmniejszyć nakłady na modernizację dachu Szkoły Podstawowej nr 7, bo uda się to zadanie zrealizować w zdecydowanie mniejszym od pierwotnego zakładanym limicie- mówi Prezydent Miasta Rafał Zając. - W związku z tym, że w Szkole Podstawowej nr 10 pozytywnie rozstrzygnięte były w dwóch kolejnych latach dwa budżety obywatelskie, siłownia i plac zabaw, z punktu widzenia projektowego te zadania zostały zintegrowane. Dziś wiemy jak możemy zrezygnować z tego zadania, konsekwentnie wycofując się z budżetu obywatelskiego, ale bez szkody dla przyszłej możliwej realizacji siłowni. Proponujemy zostawić na tym zadaniu takie nakłady, które w sposób konieczny pozwolą zamknąć realizację tego placu zabaw. Te zadania wymagały położenia kabla, wymianę części ogrodzenia, dlatego pełnego zakresu nie da się zrealizować- dodaje Prezydent.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Błękitni Stargard - Górnik Łęczna. GALERIA