Dzisiaj jest: 1.6.2020, imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada

PZPN ma plan pomocy dla klubów

Dodano: 2 miesiące temu Autor:
Redakcja poleca!

W piątek rozpoczęto prace nad pakietem pomocowym dla piłkarskich klubów.

PZPN ma plan pomocy dla klubów
W wideokonferencji wzięli udział prezes PZPN, Zbigniew Boniek, sekretarz generalny PZPN, Maciej Sawicki oraz zarząd PZPN. Tematem był pakiet pomocowy obejmujący wszelkie aspekty działalności piłkarskiej w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii.

Oczywiście na razie (do końca kwietnia) rozgrywki są zawieszone. Trzeba jednak już myśleć o tym, co wydarzy się po zakończeniu pandemii, które kiedyś nastąpi. Mocno ucierpi gospodarka, a finansowo sporo stracą na tym kluby. Mówi się nawet, że część z nich zbankrutuje jednak na konkretne przewidywanie przyszłości jest jeszcze za wcześnie.

Finansową pomoc oferuje PZPN. Projekty zakładają wsparcie obejmujące obecny oraz kolejny sezon. Nawet, jeżeli nie uda się dokończyć obecnych rozgrywek kluby otrzymają nagrody z Pro Junior System. Łącznie to 18,1 mln zł.

Szansę na nagrodę z tego systemu mieliby w II lidze Błękitni Stargard, którzy po 22 kolejkach z 5226 punktami zajmowali dziewiąte miejsce. Premiowanych jest siedem drużyn, ale są zasady (nieuwzględnianie spadkowiczów oraz zespołów rezerw, które otrzymały nagrodę na wyższym poziomie) dające szansę na nagrodę. Oczywiście gdyby sezon był rozgrywany do końca Błękitni mieli szansę na awans w tej klasyfikacji, bo w dwóch wiosennych meczach grało więcej młodzieżowców niż w większości jesiennych spotkań.

Po proponowanych zmianach pieniądze z Pro Junior System dostaną wszystkie kluby z Fortuna I ligi oraz II ligi. Każdy z I-ligowców, który nie będzie w czołowej siódemce tej klasyfikacji otrzyma 120 tys. II-ligowcy dostaną natomiast po 100 tys. Kluby, które zajęły miejsca premiowane otrzymają różnicę pomiędzy kwotą należną za zajęcie danego miejsca, a kwotą wypłaconą w ramach wsparcia solidarnościowego.

Pozostałe pomysły dotyczą już sezonu 2020/2021. PZPN dofinansuje kluby PKO Ekstraklasy, Fortuna I ligi, II ligi oraz III ligi. Ekstraklasowe kluby dostaną do podziału 30 mln zł. Na kolejnych szczeblach będzie to 10 mln, 6 mln i 4 mln. Przekazane środki mają pomóc zachować ciągłość szkoleniową w klubach w szczególności w obszarze piłki juniorskiej i młodzieżowej. Konkretna kwota przypadająca na klub będzie zależna od liczby drużyn biorących udział w danej klasie rozgrywkowej.

Zwiększone będą też nagrody w piłce kobiecej. W męskim futbolu na niższych szczeblach (od III ligi do c klasy) na jeden sezon (2020/2021) zawieszone będą opłaty ryczałtowe. Bardziej atrakcyjny będzie też udział w Totolotek Pucharze Polski na szczeblu centralnym. Nagrody w każdej rundzie mają wzrosnąć o ponad 50%. Na boisku będzie musiało jednak występować co najmniej dwóch młodzieżowców (rocznik 1999). Wdrożenie tego planu nastąpi po zatwierdzeniu przez zarząd PZPN.
 
Materiał sponsorowany
Źródło logo PZPN: By nieznany - Polski Związek Piłki Nożnej, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52454574
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Przeprowadzka Książnicy Stargardzkiej - GALERIA