Dzisiaj jest: 1.4.2020, imieniny: Chryzamtyny, Grażyny, Zygmunta

Do Metropolitan Opera stargardzianie chodzą piechotą. "Agrypina".

Dodano: miesiąc temu Autor:

W cyklu „The Metropolitan Opera: Live in HD” 29 lutego o godzinie 18:55 Stargardzkie Centrum Kultury zaprasza na „Agrypinę” Georga Friedricha Händela.

Do Metropolitan Opera stargardzianie chodzą piechotą. "Agrypina".
Trzyaktówka Georga Friedricha Händla po raz pierwszy była wystawiona 26 grudnia 1709 roku w Teatro San Giovanni Grisostomo w Wenecji. Libretto opery oparte na historii Agrypiny Młodszej, matki cesarza Nerona zachwyciło włoską publiczność. Na premierze każda aria była długo oklaskiwana, a z widowni co chwila pod adresem kompozytora padały okrzyki: Viva il caro Sassone! (Niech żyje kochany Saksończyk!).

W tej operze znajdziemy to, co tradycyjny gatunek operowy kocha najbardziej, czyli skomplikowane manewry miłosne i polityczne na tle starożytnego Rzymu.
Historia cesarzowej Agrypiny, która po śmierci męża za pomocą spisku, zbrodni i podstępu osadziła na tronie swego syna Nerona, posłużyła Händlowi jako temat, tak doskonale dający się zilustrować olśniewającą muzyką i wirtuozowskimi ariami.

Kiedy cesarzowa rzymska i sprawna intrygantka Agrypina, otrzymuje wiadomość, że jej małżonek, Klaudiusz, nie żyje, chce koronować na cesarza swojego syna, Nerona, któremu każe występować już oficjalnie w roli pretendenta do tronu.

Jej zamiary zostają pokrzyżowane, ponieważ Klaudiusza ratuje jeden z jego generałów, Otton. Cesarz z wdzięczności obiecuje mu tron. O względy pięknej Poppei starają się Klaudiusz, Neron i Otton, ona jednak kocha tylko ostatniego.

Agrypina oczernia Ottona przed Poppeą i doprowadza do tego, że ta z gniewu na ukochanego schlebia cesarzowi. Teraz Agrypina wznieca zazdrość Klaudiusza o Ottona.

W tej czarnej komedii polityczno - miłosnej, opowiedzianej językiem XVIII - wiecznej opery, pełnej nieoczekiwanych zwrotów akcji, na scenie Metropolitan staną wspaniali specjaliści od barokowego śpiewania:
Joyce DiDonato jako Agrypina,
Iestyn Davies jako Otton,
Kate Lindsey jako Neron,
oraz
Brenda Rae jako Poppea,  
Duncan Rock jako Pallas,
Matthew Rose jako Klaudiusz.

Orkiestrę poprowadzi: Harry Bicket, a przedstawienie wyreżyserował Sir David McVicar, nowojorski specjalista od pięknych, klasycznych inscenizacji.
Ta opera wyróżnia się intrygującą akcją, opartą na ponadczasowych tematach, którymi są miłość, zdrada, polityka i władza. Ma wszystko to, co sprawia, że „Agrypina” jest często wystawiana i lubiana przez publiczność na całym świecie.

Spektakl trwa 4 godziny 10 minut.
Wszystkie transmitowane spektakle operowe opatrzone są polskimi napisami.

 

Bilety na przedstawienie w cenie: normalny 50 zł i ulgowy 40 zł, można kupić w kasie, biletomacie SCK lub za pośrednictwem strony internetowej http://83.12.180.110/sckrezerwacja/OrderTickets.aspx?event_id=26460.


Do zasłuchania.
 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Bieg Tropem Wilczym 2020. GALERIA