Dzisiaj jest: 7.7.2020, imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

„Christos narodiłsia” - MetaNoya w Parafii Greckokatolickiej

Dodano: 6 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

„Christos narodiłsia” ogłosili w piątkowy wieczór, w cerkwi nad Iną klerycy z Kijowa.

„Christos narodiłsia” - MetaNoya w Parafii Greckokatolickiej
Po raz drugi Parafia Greckokatolicka i Związek Ukraińców w Polsce zaprosili zespół kleryków z kijowskiego seminarium.

Stargardzian wypełniających cerkiew powitał ksiądz proboszcz Rusłan Marciszak, zapewniając wszystkich, że zespół zapewni ucztę duchową i radość. A Przewodniczący stargardzkiego koła Związku Ukraińców w Polsce dodał, że kultura ukraińska ma swoje miejsce w naszym mieście. Koncertem zespołu „MetaNoja” rozpoczyna się 2020 rok, ale koncertów artystów ukraińskich w Stargardzie będzie więcej, warto ich wypatrywać.

Czterej klerycy Greckokatolickiego Seminarium Duchownego w Kijowie: Igor, Iwan, Jurij i Wladimir są w trakcie trasy koncertowej po Polsce. Koncertują wspólnie od trzech lat, nie tylko na Ukrainie i w Polsce, po zakończeniu koncertów w Polsce obecna trasa wiedzie do Czech. Zespół gościł również w Niemczech.

W czasie koncertu stargardzianie mieli okazję posłuchać kolęd/koljadki w języku ukraińskim.
Zabrzmiały znane w naszych świątyniach „Dzisiaj w Betlejem”, „Cicha noc” z towarzyszeniem na gitarze ks. Rusłana, która wywołała burzę oklasków oraz „Przybieżeli do Betlejem” w wersji dwujęzycznej. Ta ostatnia zachwyciła zarówno widownię, która chętnie się włączyła w jej wykonanie, a pomimo niezwykłej aranżacji refrenu świetnie sobie poradziła, jak i zespół, który właśnie tę kolędę wykonał na bis.
Była również okazja do poznania kolęd śpiewanych na Ukrainie, między innymi pięknej i melodyjnej „Kołysanki dla nowo narodzonego”.

W drugiej części koncertu klerycy zaprezentowali swoje autorskie piosenki religijne.

Najpiękniejsza w tym koncercie była radość z tego spotkania i wspólnego muzykowania ponad wszelkimi podziałami. W cerkwi na piątkowym koncercie zgromadzili się wyznawcy różnych religii i pomimo posługiwania się różnymi językami, nikt nie potrzebował tłumacza. Ks. Rusłan nawet podjął się tłumaczenia anegdoty o obecności na koncercie założyciela kijowskiego seminarium, ale zanim zdążył przetłumaczyć puentę, już wszyscy śmiali się z żartu.

„Staramy dzielić się radością.” - mówili podczas koncertu klerycy. W Stargardzie udało się tę radość i wyjątkową energię zostawić w sercach uczestników koncertu. 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Błękitni Stargard - Górnik Łęczna. GALERIA