Dzisiaj jest: 28.9.2020, imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława

Do Metropolitan Opera stargardzianie chodzą piechotą. "Zaczarowany flet".

Dodano: rok temu Autor:
Redakcja poleca!

W cyklu „The Metropolitan Opera: Live in HD” 7 grudnia o godzinie 18:55 Stargardzkie Centrum Kultury zaprasza na „Zaczarowany flet” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Do Metropolitan Opera stargardzianie chodzą piechotą. "Zaczarowany flet".
W cyklu „The Metropolitan Opera: Live in HD” 7 grudnia o godzinie 18:55 Stargardzkie Centrum Kultury zaprasza na „Zaczarowany flet” Wolfganga Amadeusza Mozarta.
„Zaczarowany flet”, funkcjonujący w polskiej wersji językowej również, jako „Czarodziejski flet” jest operą dwuaktową, a ściślej singspielem, czyli utworem scenicznym opartym na tekście mówionym z muzycznymi wstawkami.

Libretto „Zaczarowanego fletu” jest dziełem Emanuela Schikanedera, a muzykę skomponował Wolfgang Amadeus Mozart. Prapremiera odbyła się 30 września 1791 roku w Theater im Freihaus auf der Wieden

Napisanie muzyki zaproponował Mozartowi jego przyjaciel, aktor i impresario, Emanuel Schikaneder. Wcześniej Mozart współpracował wielokrotnie z jego teatrem, zatem obaj autorzy dobrze znali zarówno trupę, jak i publiczność, i pisali utwór sceniczny dla niezbyt wyrobionej publiczności, mieszkańców przedmieścia.

Właśnie dlatego libretto, wykorzystujące wolnomularską symbolikę, ukazuje pełną fantastycznych przygód historię wędrówki i miłości młodego księcia, który pragnie zdobyć rękę ukochanej dziewczyny. Razem przechodzą przez wielorakie próby, by poznać prawdę i dostąpić wtajemniczenia. Tytułowy instrument ma chronić bohatera przed czyhającymi nań niebezpieczeństwami. Ostatecznie w finale zło zostaje pokonane, a wiedza i dobro zwyciężają.
Również dlatego, dziś ta opera uznawana jest za utwór odpowiedni dla młodego widza.

Zgodnie z chronologią wystawień, jest to ostatnia opera Mozarta, gdyż „Łaskawość Tytusa” pisana w trakcie prac nad „Zaczarowanym fletem”, na zamówienie dworu cesarskiego z okazji koronacji Leopolda II Habsburga na króla Czech, została wystawiona wcześniej.

„Zaczarowany flet” od dnia prapremiery cieszy się u publiczności wielkim powodzeniem i do dzisiaj uchodzi za jedną z najpopularniejszych oper Mozarta. Ogromne powodzenie spektaklu oznaczało także bardzo duże dochody dla autorów. Na sukcesie skorzystał jednak już tylko Schikaneder, Mozart zmarł 9 tygodni po premierze.

W przedstawieniu Metropolitan wystąpią w rolach głównych:
Ying Huang jako Pamina,
Erika Miklósa jako Królowa Nocy,
Matthew Polenzani jako Tamino,
Nathan Gunn jako Papageno,
David Pittsinger jako Mówca,
René Pape jako Sarastro.

Za pulpitem dyrygenckim stanie James Levine.
Spektakl wyreżyserowała i zaprojektowała do niego lalki i kostiumy Julie Taymor. Współautorem projektów lalek był Michael Curry.
Scenografia jest dziełem George Tsypina, a choreografię przygotował Mark Dendy.


„Zaczarowany flet” był pierwszym spektaklem transmitowanym do kin przez Metropolitan Operę. To idealna propozycja dla tych wszystkich, którzy miłością do opery pragną zarazić swoje dzieci lub wnuki – prawdziwe przedstawienie familijne z barwnymi kostiumami, bajkowym librettem, akcentami komediowymi i wielkimi animowanymi lalkami.

Spektakl trwa 114 minut.

Wszystkie transmitowane spektakle operowe opatrzone są polskimi napisami.

Bilety na przedstawienie w cenie: normalny 50 zł i ulgowy 40 zł, można kupić w kasie, biletomacie SCK lub za pośrednictwem strony internetowej
http://83.12.180.110/sckrezerwacja/OrderTickets.aspx?event_id=26460.

Do zasłuchania.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
PGE Spójnia - King Wilki Morskie. Photos by Jan Rybaczuk.