Dzisiaj jest: 14.8.2020, imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy

Wielkie święto Towarzystwa Przyjaciół Dzieci

Dodano: rok temu Autor:
Redakcja poleca!

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci świętuje swój 100. jubileusz.

Wielkie święto Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
Z tej okazji w Stargardzkim Centrum Kultury odbyła się wyjątkowa uroczystość.

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci jest organizacją, która już od stu lat działa na rzecz najmłodszych i ich rodzin. W Stargardzie działają trzy placówki prowadzone przez TPD: przy ul. 11 Listopada 22, ul. Traugutta 16/1 oraz ul. Marii Konopnickiej 1. TPD prowadzi też przedszkola gminne w Witkowie, Grzędzicach, Koszewie, Pęzinie, Sownie, Małkocinie i Krąpielu.

Podczas jubileuszowego spotkania Prezes Zachodniopomorskiego Oddziału Regionalnego TPD, Zygmunt Pyszkowski, mówił o roli organizacji w pomaganiu dzieciom. - Dzięki setkom tysięcy ludzi, którzy przez 100 lat tworzyli Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, los dziecka, zwłaszcza po 1918 r., był niezmiernie ważny. Był ogrom krzywd, nie tylko społecznych, ale przede wszystkim dziecięcych. Już wtedy myślano nad tym jak ulżyć temu losowi, jakimi metodami. Zaczęto myśleć dobroczynnie, ale szybko zorientowano się, że to nie wystarczy. To system Państwa musi sprzyjać temu, aby dzieciom żyło się lepiej, miały szczęśliwe dzieciństwo, aby w porę można było reagować na ich los. To one w przyszłości tworzą los innych. Dzisiaj w naszych przedszkolach, a mamy ich 46 na terenie województwa zachodniopomorskiego, poznaje się potrzeby innego dziecka, młodsze widzi starsze, ale i odwrotnie- mówił Prezes.

W uroczystości uczestniczyła także Iwona Wiśniewska, Starosta Stargardzki. - TPD dla mnie ma konkretne twarze, tj. Pan prezes, rycerz Towarzystawa, nieprzejednany, walczący i mediujący tam gdzie trzeba, Roksana kojarząca mi się z Gminą Dobrzany i Pani Stefania, z którą zawsze rozmawiamy o dzieciach. Ci ludzie żyją dobrem dzieci, troszczą się na co dzień. Bardzo dziękuję za Państwa obecność szczególnie w małych sołectwach. Trudno przecenić poczucie bezpieczeństwa, które mają rodzice idąc do pracy wiedząc, że dzieci są właściwie zaopiekowane, zatroszczone, że są w środowisku przyjaznym- mówiła Starosta.

Ewa Sowa, Zastępca Prezydenta Stargardu zaznaczyła, że żadna idea nie przetrwa bez odpowiednich ludzi. - TPD jest dla nas ważnym partnerem, możemy zawsze na nich liczyć, a oni na nas. Są to ludzie, którzy nie tylko patrzą sercem, ale są też skuteczni w swoich działaniach, a to jest równe ważne. Dzięki pracy i zaangażowaniu członków TPD dzieci mają szansę na rozwój w najlepszym dla nich środowisku- mówiła Wiceprezydent.

Gala 100-lecia TPD sprzyjała okazji do podziękowań, przekazania listów gratulacyjnych i odznaczeń osobom zasłużonym w działalności na rzecz dzieci. W uroczystości wzięli udział m.in. Wójt Gminy Stargard Jerzy Makowski, Burmistrz Ińska Jacek Liwak, Burmistrz Suchania Stanisława Bodnar oraz Burmistrz Chociwla Stanisław Szymczak. TPD owocnie współpracuje również z samorządami gmin Dobrzany i Marianowo. Podczas gali szczególnie wyróżniona została prowadząca Roksana Janowicz, która decyzją zachodniopomorskiego zarządu TPD została powołana na stanowisko Dyrektora Placówek Wsparcia Dziennego w powiecie stargardzkim.

Na Towarzystwo Przyjaciół Dzieci mogą liczyć zwłaszcza rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. Organizacja niesie również pomoc dzieciom niepełnosprawnym oraz ich rodzinom. W prowadzonych przez siebie placówkach działacze TPD zapewniają wychowankom warunki do nauki, terapii oraz zajęć rekreacyjnych i sportowych.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości: TUTAJ
oraz wideo z części artystycznej.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Senior Plus w agroturystyce "7 Ogrodów". FOTORELACJA