Dzisiaj jest: 20.2.2020, imieniny: Anety, Lehca, Leona

Kino Studyjne „Świadkowie Putina”

Dodano: 4 miesiące temu Autor:
Redakcja poleca!

9 października o godzinie 18:30 Kino SCK zaprasza na pierwsze, po wakacyjnej przerwie Kino Studyjne.

Kino Studyjne „Świadkowie Putina”
Obejrzymy film pt. „Świadkowie Putina”. Film światową premierę miał 30 czerwca 2018 roku. Na polskich ekranach pojawił się dokładnie rok później.

W 2018 roku na MFF w Karlowych Warach zdobył nagrodę za najlepszy film dokumentalny. A w roku 2019 był nominowany do nagrody na Millennium Docs Against Gravity.

Reżyser-dokumentalista Witalij Manski, odsłania kulisy przejęcia władzy w Rosji przez Władimira Putina.
Manski był o tyle idealną osobą do sportretowania działań Putina tuż przed rozpoczęciem prezydentury w Rosji, że pełnił funkcję szefa departamentu dokumentalnego tamtejszej telewizji publicznej.

Mamy okazję zobaczyć relację właściwie z pierwszej ręki. Reżyser nie odstępował Putina na krok, obserwując go przez wszystkowidzący obiektyw kamery.

Już sam moment, w którym rozpoczął się proces przejmowania przez Putina władzy w Rosji, schyłek roku, gdy naród skupiony jest na świątecznych i sylwestrowych zabawach, zdaje się być znamienny i cynicznie przemyślany. Putin zmyślnie lawiruje pomiędzy kolejnymi maskami, które przywdziewa zależnie od sytuacji bądź potrzeb politycznych. Pod tym względem „Świadkowie Putina” to naprawdę zajmujący seans.

Można oczywiście się zastanawiać, czy odsłanianie kulis dojścia do władzy Władimira Putina po 20 latach ma jakiś sens, albo dlaczego mając taki materiał autor nie opublikował go wcześniej.

Gdyby ten film miał premierę np. w 2003 roku, mógłby namieszać w świecie geopolityki. Dziś są to po prostu niepokojące obrazki z przeszłości, które obnażają mechanizmy władzy na Kremlu w 2000 roku. Nie mają jednak żadnego przełożenia na obecny stan rzeczy. Choć z drugiej strony, przez tę perspektywę czasową „Świadkowie Putina” pozwalają widzom zobaczyć, jak z biegiem lat, z bagażem obecnej wiedzy pewne zachowania i działania z przeszłości nabierają drugiego, głębszego znaczenia.

Bilety do nabycia w kasie kina oraz na stronie: http://www.sck.stargard.pl/event/Kino_Studyjne_Swiadkowie_Putina_2019_10_02_15_52#gth


 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Kolędy w Cerkwi Greckokatolickiej nad Iną. GALERIA