Dzisiaj jest: 20.2.2020, imieniny: Anety, Lehca, Leona

Oficjalne zakończenie wakacji

Dodano: 6 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

2 września w budynku II Liceum Ogólnokształcącego odbyła się Powiatowa i Miejska Inauguracja Roku Szkolnego 2019/2020.

Oficjalne zakończenie wakacji
Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego była połączona z obchodami 30-lecia szkoły.

Na początku uroczystości do sali wprowadzono sztandary stargardzkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz rozbrzmiał Hymn Państwowy.

Serdeczne życzenia nauczycielom, uczniom i szkole – jubilatce składali:

Starosta Powiatu Stargardzkiego, Pani Iwona Wiśniewska, podkreślając wyjątkowość momentu rozpoczęcia nowego roku szkolnego i wyczuwalną w mieście zmianę energii.
Wszyscy, którzy chcieli być uczniami szkół powiatowych, znaleźli w nich miejsce. Udało się też zapewnić kadrę nauczycielską. - zapewniała Pani Starosta.
W tym roku w szkołach powiatowych rozpocznie naukę 4388 uczniów. To ponad 1000 uczniów więcej niż w roku ubiegłym.

Pani Starosta życzyła nauczycielom, aby nie tracili energii i z przekonaniem dbali o wychowanie młodzieży.
Młodzieży życzyła sił do wytężonej pracy i zachęcała, aby nie bali się stawiania trudnych pytań.

Na ręce Dyrektora II LO, z okazji jubileuszu złożyła zamówiony przez dyrekcję prezent oraz życzenia wszystkiego dobrego.

Prezydent Miasta Stargard Pan Rafał Zając zapewniał, że oświata w mieście to ogromny organizm. Naukę w tym roku szkolnym rozpoczyna 5500 uczniów, do tego jeszcze 1700 przedszkolaków w przedszkolach publicznych i 850 w niepublicznych.
Kiedy dochodziło do zmiany, celem władz miasta było utrzymanie liczby szkół. W tej chwili liczba uczniów w szkołach wyrównuje się, rodzice równie chętnie prowadzą dzieci do wszystkich stargardzkich szkół.

W czasie wakacji wyremontowano i odnowiono wiele budynków szkolnych. Trwa jeszcze duża inwestycja w SP nr 2, która przystosowywana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Pan Prezydent przypomniał nauczycielom, że przed nimi stoją duże wyzwania.
Życzył czerpania satysfakcji z misji i stawania się dla uczniów mistrzami.

Pan Prezydent wręczył Panu Dyrektorowi II LO czek oraz złożył gorące życzenia.

Pani Poseł Zofia Ławrynowicz przypomniała, że rok szkolny to trud przygotowania do życia we współczesnym, trudnym świecie.
Uczniom życzyła, aby spełniali swoje marzenia, rozwijali umiejętności i wyrośli na dobrych ludzi. Dokonujcie dobrych wyborów, kochajcie Ojczyznę, dbajcie o wolność, bo ona nie jest dana na zawsze. – zwracała się do młodzieży.

Na ręce Dyrektora szkoły – jubilatki Pani Poseł złożyła list gratulacyjny i kwiaty oraz życzenia wszystkiego dobrego i następnych pięknych jubileuszy.

Pan Poseł Michał Jach przeczytał list otwarty Dariusza Piontkowskiego Ministra Edukacji Narodowej. Nauczycielom Pan Poseł życzył satysfakcji z wykonywania zawodu i radości z osiągnięć uczniów, uczniom zaś startu na najlepsze uczelnie.

Przedstawicielka Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty przeczytała list Pani Kurator Magdaleny Zarębskiej – Kuleszy, w którym Pani Kurator życzyła rozpoczynającym rok szkolny uczniom, aby zdobyte umiejętności stały się źródłem sukcesów i satysfakcji w dalszym procesie doskonalenia i pracy zawodowej.

Ksiądz Dziekan Janusz Posadzy sięgnął do swoich szkolnych wspomnień, powiedział że z entuzjazmem rozpoczął szkołę w wieku 6 lat, a z czasem entuzjazm się wypalił. Ks. Janusz przyznał się nawet do kłopotów z matematyką w czwartej klasie szkoły podstawowej.
Zawsze tłumaczę młodym ludziom – kontynuował – że nie da się nic cofnąć. Trzeba swoje życie przeżyć jak najlepiej. Wszyscy zdążamy do tego punktu ostatecznego, ale ten teraźniejszy trzeba wykorzystać jak najlepiej.

Po zakończeniu oficjalnej części licealiści przypomnieli, że ten rok jest dla nich rokiem wyjątkowym, nie tylko dlatego że reforma dotarła do szkół ponadgimnazjalnych, a również dlatego że w roku 1989, kiedy upadł komunizm została utworzona ich szkoła – II Liceum Ogólnokształcące.
Licealiści przypomnieli realia naszego kraju sprzed 30 lat. Dziwili się reglamentacji towarów, odtwarzaniu muzyki z „kaseciaka” Kasprzaka, życiu bez internetu i telewizji z dwoma programami. Swoje rozmowy o czasach, w których powstała ich szkoła urozmaicali piosenkami, rówieśniczkami szkoły, które obrazowały poruszane tematy – zabrzmiały zatem „Psalm stojących w kolejce”, „Szklana pogoda” oraz wiersz Czesława Miłosza „Zaklęcie”.

Uczniowie przypomnieli założycielkę i pierwszą dyrektor szkoły Irenę Brylańską oraz kolejnych dyrektorów szkoły i sylwetkę patrona, Cypriana Kamila Norwida, poetę sławiącego ponadczasowe wartości: wolność, tradycję, Ojczyznę, tolerancję, szacunek dla drugiego człowieka.

Zmieniła się Polska i zmieniła się nasza szkoła. – skonstatowali uczniowie – Żyjemy w cywilizacji, gdzie świat realny przenika się z wirtualnym. Trochę jesteśmy w tym świecie zagubieni. Mamy takie pragnienia, jak nasi rówieśnicy sprzed 30 lat i wierzymy, że „Wszystko się może zdarzyć”.

Na zakończenie uroczystości wystąpiły przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 2 brawurowo wykonując przebój Lady Pank „Mniej niż zero”.

Poczta Polska z okazji 30-lecia szkoły wydała okolicznościową kartkę korespondencyjną. Kartki zostały wysłane do wszystkich szkół noszących imię C. K. Norwida w Polsce. Kartki z odciskiem datownika okolicznościowego były też rozdawane uczestnikom uroczystości, na stoisku Poczty Polskiej zlokalizowanym z tej okazji w holu szkoły.

Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Stargardzie Pan Andrzej Kałuża, zamykając uroczystość podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w jej przygotowanie oraz dodał, że „w życiu wartość ma samo życie, a nabiera ono smaku, kiedy poświęcamy je dla innych”. 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Kolędy w Cerkwi Greckokatolickiej nad Iną. GALERIA