Dzisiaj jest: 20.2.2020, imieniny: Anety, Lehca, Leona

Europejskie Dni Dziedzictwa. Wycieczka organizowana przez Powiat Stargardzki

Dodano: 6 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

Europejskie Dni Dziedzictwa. Wycieczka organizowana przez Powiat Stargardzki

Europejskie Dni Dziedzictwa. Wycieczka organizowana przez Powiat Stargardzki

Idea Europejskich Dni Dziedzictwa narodziła się 3 października 1985 roku podczas II Konferencji Rady Europy. Zostały ustanowione przez Radę Europy w 1991 roku i są kontynuacją zapoczątkowanych we Francji Dni Otwartych Zabytków.

Organizatorzy Europejskich Dni Dziedzictwa zapewniają bezpłatny dostęp do zabytków i innych obiektów kultury: muzeów, skansenów, parków i ogrodów, do których wstęp wiąże się w innym czasie z opłatami, lub poza tymi dniami są niedostępne dla zwiedzających. Proponują także wiele innych atrakcji, takich jak: koncerty, wystawy, festyny historyczne, prezentacje ginących zawodów, wykłady, kiermasze wyrobów artystycznych i rzemieślniczych; zachęcają do obcowania z kulturą i zabytkami, popularyzują wśród społeczeństwa regionalne tradycje i zwyczaje.
Polska, do akcji dołączyła już w 1993 r.

Tradycją obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w Stargardzie są organizowane przez Powiat Stargardzki wycieczki. W tym roku Starostwo zaprasza do wyruszenia w podróż koleją.

Hasło tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa brzmi „W drodze” i nawiązuje do zabytkowej infrastruktury komunikacyjnej. Zorganizowane grupy zwiedzających wyruszą więc szlakiem dróg kołowych, kolejowych i wodnych, podziwiając zachowane w regionie dworce, mosty a także gospody i aleje przydrożne.
Hasło przyjęte dla tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa ma również głębsze znaczenie, mocno związane z najnowszą historią Pomorza Zachodniego. W nieustannej drodze byli bowiem przesiedlani tutaj mieszkańcy dawnych Kresów, oraz centralnych i południowych części Polski w trakcie jedynej na taką skalę, powojennej wędrówki ludów.

Powiat Stargardzki, razem z Muzeum Archeologiczno - Historycznym zapraszają na wycieczkę w sobotę, 7 września pod hasłem: „Żelaznym traktem po Ziemi Stargardzkiej”. Zbiórka uczestników o godz. 9:00 przed budynkiem dworca PKP.

Rozkład jazdy przewiduje wizytę w dawnych Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego, u zabytkowej lokomotywy Pt 47- 13 oraz przejazd do dawnego dworca stargardzkiej wąskotorówki, postój przy nieczynnym, kratownicowym moście nad Iną, po którym jeszcze nie tak dawno kursowały wąskotorowe składy ze Stargardu do Dobrej Nowogardzkiej, Kóz Pomorskich, Dobrzan i Trąbek, kończąc bieg w Ińsku.

Dawna stacja Ińsko, pełniąca obecnie funkcję izby pamięci kolei wąskotorowej, będzie punktem docelowym wyprawy. Uczestnicy dostaną się tam Berlinką, poznając historię niedoszłej autostrady do Królewca. Wrażeń w trakcie wyjazdu dostarczy także wizyta na szczycie wieży widokowej, skąd roztacza się niezwykła panorama jeziora Ińsko.

Na wycieczkę będą przyjmowane zapisy. 30 sierpnia, 2 lub 3 września w godzinach od 8:00 do 16:00, należy zadzwonić pod numer 91 480 49 13.


 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Kolędy w Cerkwi Greckokatolickiej nad Iną. GALERIA